V roku 2020 zomrelo vo Francúzsku 102 žien, ktoré sa stali obeťou domáceho násilia. Takmer pätina z nich pred smrťou podala sťažnosť na svojho manžela či partnera z dôvodu prejavov násilia. Informovala o tom v pondelok tlačová agentúra Belga.

Agentúra upozornila na správu o násilných úmrtiach v rámci manželských či partnerských párov, zverejnenú francúzskym ministerstvom vnútra.

Boj proti domácemu násilu ako priorita

Podľa tejto štúdie došlo k 35 percentám vrážd "v domácnosti" po tom, ako boli obete vystavené opakovanému násiliu, či už fyzickému, psychickému alebo sexuálnemu zo strany svojich manželov, exmanželov či partnerov. A 18 percent z celkového počtu obetí ešte pred svojou smrťou podalo na polícii sťažnosť na uvedené prejavy násilia.

Francúzsky minister vnútra Gérald Darmanin v nedeľu v tejto súvislosti oznámil, že polícia sa bude prioritne zaoberať sťažnosťami na domáce násilie, pričom potvrdil, že každá policajná stanica a brigáda žandarmérie bude vybavená expertom na boj proti domácemu násiliu.

Najnižší počet úmrtí

Počet úmrtí v dôsledku násilia zo strany manželského partnera (102 žien, 23 mužov) bol vlani vo Francúzsku najnižší za posledných 15 rokov. Úrady za "čierny rok" považujú rok 2019, keď vlastní partneri zabili 146 žien. Pri tretine zo 125 vlaňajších vrážd použili páchatelia alebo páchateľky strelnú zbraň.

Drvivá väčšina vrážd (86 percent) sa odohrala v dome obete alebo páchateľa, pričom vo štvrtine prípadov (24 percent) išlo o nesúhlas jedného z partnerov s rozchodom.

Pandémia znásobila násilie

Páchateľmi týchto vrážd boli v drvivej väčšine muži (82 percent), francúzskej národnosti, vo veku 30 až 49 rokov (43 percent) alebo nad 70 rokov (22 percent), nezamestnaní alebo na dôchodku (66 percent).

Väčšina zo zavraždených žien bola vo veku od 30 do 49 rokov (40 percent) alebo nad 70 rokov (21 percent). Prípady domáceho násilia sa v roku 2020, po vypuknutí pandémie ochorenia COVID-19, znásobili vo všetkých členských krajinách EÚ, na čo opakovane upozornila aj Európska komisia.