Francúzska tenistka Fiona Ferrová obvinila svojho bývalého trénera Pierra Bouteyrea zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia. Ona mala vtedy pätnásť, on 40 rokov. 

Dvadsaťpäťročná hráčka, ktorá minulý rok figurovala na 39. mieste svetového rebríčka, o tom informovala na sociálnych sieťach. Všetko oznámila aj francúzskej tenisovej federácii.

Pierre Bouteyre, bývalý tréner tenistky, bol obvinený zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia maloletej osoby, keďže Ferrová mala v čase prvého incidentu len 15 rokov. Znásilnenia podľa nej pokračovali až do roku 2015 do veku 18 rokov.  

"Mám plnú dôveru v justičný systém v mojej krajine. Ďalej sa k vyšetrovaniu nechcem vyjadrovať," napísala Ferrová, ktorá minulý týždeň neuspela v kvalifikácii US Open.

Tréner obvinenia odmieta, vzťah pripúšťa

Obhajca 50-ročného trénera obvinenia odmieta, ale pripustil, že medzi hráčkou a jeho klientom bol milostný vzťah. Ferrová to poprela. „Nikdy som mu nedala súhlas,“ reagovala na sociálnej sieti.

Vedenie francúzskej tenisovej federácie oznámilo, že bude hráčku v konaní, ktoré proti svojmu bývalému trénerovi začala, podporovať. Zvažuje aj podanie občianskoprávnej žaloby. Ferrovú podporila aj WTA. „Fione prejavila veľkú odvahu zverejnením týchto obvinení. Veríme v plnohodnotné vyšetrovanie a ďalšie zákonne kroky“, napísala v reakcii hovorkyňa WTA Amy Binder.

Azarenková: Tlieskam jej za odvahu 

Aj bývalá svetová jednotka Viktória Azarenková,  ktorá je zároveň členkou hráčskej rady WTA, vyjadrila Ferrovej podporu po svojom sobotňajšom víťazstve v treťom kole na US Open.

"Tlieskam jej za odvahu," povedala Azarenková na tlačovej konferencii. "Dúfam, že z tejto situácie vyjde silnejšia a nepokazí jej to tenisovú kariéru." Azarenková zároveň dodala, že „tréneri môžu byť manipulatívni a mladé hráčky sú na turnajoch  „využívané v rôznych situáciách“. Táto téma je číslo 1, ktorou sa Rada hráčiek WTA zaoberá. „Je potrebné tieto situácie ďalej skúmať a viesť otvorený dialóg, aby sa zabezpečilo, že takéto situácie budú "odstránené", povedala dvojnásobná grandslamová šampiónka.

Azarenková tiež zapochybovala, či by niekdey dala dcéru na tenis. "Je to naozaj smutné a pôsobí to na mňa veľmi emotívne. Keby som mala dcéru, spýtala by som sa sama seba, či ju mám nechať hrať tenis," pokračovala Azarenková, ktorá je na US Open v osemfinále. "Mal by som z toho veľké obavy."

Nie je to prvé obvinenie zo sexuálenho násilia či obťažovania. Tento rok svojich trénerov obvinili 23-ročná Američanka Kylie McKenziová či jej krajanka aktuálne 60-ročná Pam Shriverová, ktorá je televíznou komentátorkou a medzi rokmi 1981 až 1991 získala 21 deblových grandslamových titulov.