Francúzska vláda chce zmeniť dominanciu mužov vo svete klasickej hudby. Ujala sa toho ministerka kultúry Francoise Nyssenová, ktorá podľa agentúry AFP vyhlásila, že do piatich rokov by mali ženy viesť polovicu popredných francúzskych kultúrnych inštitúcií. A nielen to. Na ministerstve sama začala s odstraňovaním platových nerovností: vyčlenila 500 miliónov eur na to, aby mali muži a ženy pod jej vedením rovnaké platy.

 

Prečítajte si

Väčšina Francúzov je s novou vládou spokojná, sedí tam polovica žien

 

Ženy majú druhoradé pozície

„Keď som nastúpila na ministerstvo, musela som skonštatovať, že síce máme veľa kultúrnych inštitúcií, ale len málo z nich vedú ženy. Často ženy pôsobia na druhoradých pozíciách. Mám päť rokov na to, aby som presadila svoju víziu, teda, aby jednu z každých dvoch inštitúcií viedla žena,“ povedala ministerka v rozhovore pre denník la Provence.

Ministerka kultúry uviedla, že podľa doterajších štatistík vedú francúzske ženy v priemere len jednu z desiatich hudobných organizácií.

Autoriek je ešte menej: podľa ministerky pôsobí len 9 percent skladateliek, 3 percentá šéfdirigentiek či hudobných riaditeliek a asi 12 percent manažerok na vrcholových pozíciách.

Minulý rok tak ženy inscenovali v priemere každú piatu operu a v rokoch 2010 až 2017 na prestižných hudobných cenách Victoires de la Musique uspelo len 8 percent žien v kategóriách pre najlepší nahrávky.

 

 

Ministerka pohrozila, že bez žien nebudú granty

Ministerka preto vyzvala operné domy, festivaly a ďalšie organizácie klasickej hudby, aby výrazne navýšili podiel interpretok a skladateliek, s ktorými spolupracujú, a to najmenej na 10 percent. Inak týmto inštitúciám hrozí, že prídu o štátne granty, pohrozila ministerky.

Opery a divadlá, kde ženy už dnes tvoria 25 až 40 percent seniorného manažmentu, môžu postupovať pomalšie – stačí im navýšiť počet žien o 5 percent.

Ministerka dodala, že ženy záujem majú, keďže na umelecké školy vo Francúzsku sa ich hlási stále viac. „Keď sa však majú zapojiť do profesionálneho života, ich počet postupne klesá. Strácame ich. Preto som sa vo februári rozhodla, že to zmením,“ uviedla.