Rozmohol sa taký trend medzi ľuďmi, že sa spoznajú, niekedy aj celkom veľa a intímne, no a zrazu jeden z nich zmizne. Bez slova, bez vysvetlenia, z momentu na moment je fuč a ten druhý sa márne spytuje, čo sa stalo. 

Oni niekde sú, tí zmiznutí, no nám sa už neukážu. 

Je to fenomén tak častý, že už to dostalo i vlastný názov. Ghosting. 

Deje sa to v rôznych sférach a rôzne intenzívne. 

Ghosting - kde som spravil chybu?

Keď čakáte hodiny na dohodnutého inštalatéra, ktorý vám nedá vedieť, že vzal inú fušku, je to nepríjemné, no nie je to na depku 

Keď máte neserióznych obchodných partnerov, ktorí neprídu na podpis zmluvy dohodnutého obchodu, je to horšie. No ak ide o ženu či muža, s ktorým ste sa zblížili, možno aj strávili noc, dve, desať, možno aj máte plány na víkend  a on sa odrazu odmlčí, nadobro, to je už prúser. Hlavne, ak to príde z čista jasna, zatiaľ čo vy ste mali pocit, že všetko sa vyvíja super smerom. 

Začne sa spytovanie seba samých, kde sme spravili chybu. V čom sme zlyhali, v čom sme nedostatoční, nezaujímaví, ako to, že sme to nevideli prichádzať?  

Pravda môže byť nepríjemná, nevedieť však na čom som, čo sa druhému človeku na mne znepáčilo, je oveľa horšie. 

Nevedomosť dáva priestor fantázii, ktorá naberá obrie rozmery a predstavuje si desiatky scenárov, dôvodov. Zväčša v nich figurujeme ako postavičky v pozícii lúzrov.

 

 

 

Ghosting, význam a štatistiky

Zo štatistiky, ktorú sme v Láskatu na vzorke 300 randiacich ľudí k tomu vytvorili vyplynulo, že 50 percent z nich zažilo ghosting na vlastnej koži. A 31 percent sa vyjadrilo, že sa im to dokonca stáva často. 

K tomu len jedno podobenstvo. Pracujem i pre filmový festival Jeden Svet. Rozmýšľali sme nad hlavným hosťom. Posmelení minulým ročníkom, kedy pozvanie prijal Timothy Snyder, sme ťali vysoko. Skúsili sme človeka, ktorý dlhodobo vyhráva v rebríčku najobľúbenejšej osobnosti vo Veľkej Británii a má ho rád celý svet. Prírodovedec, prezentátor, scenárista a producent sir David Attenborough

Sir David má 93 rokov, aktívne filmuje a cestuje krížom krážom po planéte. Bol mu udelený titul sir za celoživotný prínos pre spoločnosť. Pikoškou je, že jeho oslovujú sir David všetci, aj blízki kolegovia a známi i v neformálnych situáciách. Lebo on sa sirom nestal po udelení titulu. On ním je. Svojim rytierskym, vľúdnym a veľkodušným správaním. 

Nuž skoncipovala som pre sira Davida list. Vytlačený na krásnom papieri, poslali sme ho prvou triedou. 

Ghosting, aj odmietnuť sa dá rytiersky

Sir David nás odmietol, mal na to isto 1000 dôvodov, určite dostáva takýchto a lepších ponúk neúrekom. No videl snahu, pochopil z listu aj spôsobu odoslania, že nám na tom pozvaní ozaj záleží a tak si našiel čas a odpísal nám. Vlastnou rukou, veľmi slušne, že nepríde. Mohol list odignorovať. Mohol ho dať napísať na počítači asistentke, no on nás odmietol tak úctivo, elegantne a s citom, že celému tímu pri čítaní listu s jeho rukopisom srdce poskočilo. Odmietnutie zrazu nebolelo, naopak, hrialo pri srdci. List od neho máme na pamiatku vyvesený v kancelárii.  

A o to ide. Nájsť si čas, hoc aj na odmietnutie. Preukázať úctu voči tomu, s kým sa už netúžime stretnúť či ďalej rozvíjať vzťah. 

Ono je to koniec koncov vždy o dobrých spôsoboch alebo o ich absencii. Ghosting je iným slovom povedané, že sa správame chrapúnsky. Keď nám druhý človek nestojí za to, aby sme mu povedali aspoň prepáč, ja to tak necítim, nemám chuť sa ďalej s tebou vídať. Vypovedá to nelichotivé veci o nás samých. 

Prajem nám všetkým do nového roku, aby sme boli k sebe úctivejší. Našli si čas a odvahu správať sa korektne, nachádzať vhodné slová a použiť ich tam, kde treba. Každý má právo vedieť pravdu a každý si zaslúži rešpekt. Nech sme v roku 2020 všetci o trochu viac rytierski.