Ani ako právnička, ani ako kandidátka na prezidentku nezdôrazňovala, že je žena. Do prezidentského paláca nastupovala bez toho, aby hovorila o ženských právach, problémoch žien, či ich nedostatočnom zastúpení na moci alebo v biznise.

Hovorila o témach ako justícia, životné prostredie, korupcia, o hodnotách ako slušnosť, rešpekt, úcta. Jej vtedajší poradca a uznávaný komentátor Marián Leško to pre Ženy v meste v roku 2019 opísal takto: “Aj bez toho, aby bola značková feministka, môže urobiť veľa v prospech žien.”

Zuzana Čaputová si užila dešpekt voči ženám 

Prvá žena v prezidentskom paláci si prešla tým, čím mnohé ženy v tvrdom mužskom prostredí politiky. Zistila, že hoci toľko ľudí vyhlasuje, že nie je dôležité pohlavie, ale schopnosti a vedomosti, je to len teória.

Už pri inauguračnom prejave sa riešilo nielen to, čo povedala, ale či nemala pokrčené šaty. Neskôr sa písalo o jej šedinách a odrastených vlasoch a o fotografii na titulnej strane časopisu Vogue.

Spochybňovali sa jej kompetencie a úsudok, útoky boli osobné.  

Pri nadávkach a kritike sa vo veľkom využíval jej ženský rod a neútočilo sa len na ňu, ale nezrelý poslanec dokázal šikanovať aj jej dcéru - cez vzhľad, obľúbenú kategóriu žien.

Zuzana Čaputová si užila dešpekt, aký pociťuje mnoho žien, ktoré prerazia sklenený strop. Napriek tomu urobila v prospech žien viac ako plánovala.

Prezidentka bojovala s predsudkami a za ženy

Podporovala kampane proti násiliu na ženách a riešila tému domáceho násilia, ktorý zdramatizovala pandémia. V správe o stave republiky poukázala na chudobu žien, podporovala opatrenia na pomoc ženám, ktoré boli počas covidu v prvej línii.

Ako prvá Slovenka sa dostala do rebríčka 100 najvplyvnejších žien sveta, ktorý zostavuje americký časopis Forbes.  A so svetovými líderkami podporili boj afganských žien za ich práva.

Dokázala, že odvaha nemá pohlavie, keď s vojenskou prilbou a neprestrelnou vestou navštívila mestá zbombardované ruskou armádou a vo vojenskom konflikte jasne podporila Ukrajinu.

Nebála sa ukázať empatiu po teroristickom útoku na Zámockej ulici, keď objala majiteľa teplárne Romana Samotného a k pápežovi Františkovi vzala postrelenú obeť Radoslavu Trokšiarovú, katolíčku a lesbu.

Tento rok zviditeľnila platformu SME TU, ktorá bojuje proti násiliu na dievčatách a ženách vo všetkých jeho podobách vo fyzickom a online prostredí..

Prežila 5 premiérov

Prezidentka Zuzana Čaputová prežila 5 vlád a dokázala viesť dialóg s každým premiérom. Aj keď kritizovala, robila to vecne, neútočila na osoby, neznížila sa k urážkam či zosmiešňovaniu. Zvládla pandémiu i vojnu na Ukrajine. Dokázala dať dôležitosť hlavám štátov, ale aj bežným ľuďom.

Zmenila slovenskú politiku, a mužské prostredie moci zmenilu ju. "Byť ženou stále znamená v niektorých prípadoch hendikep. Nie pre nedostatok kvalít, ale pre dostatok predsudkov," skonštatovala hlava štátu.

Zuzana Čaputová nevstupovala do prezidentského paláca ako feministka, ale stala sa ňou. Hoci to nepomenovala tak jasne, ako Angela Merkelová po odchode z úradu kancelárky, Zuzana Čaputová odchádza z paláca ako bojovníčka za rovnoprávnosť žien.

Viac pre ženy urobiť nemohla.