Udržujem kontakt s milými ľuďmi formou osobných stretnutí, ale aj správ, ktoré posielam e-mailom. Nedávno som jednu odoslal s výzvou: "Ak sa venujete obliekaniu o trošku viac, než len ako izolácii pred chladom a teplom, napíšte mi." Dostal som niekoľko milých správ a medzi nimi túto, s celkom konkrétnou otázkou.

"Dobrý deň, pán Šmíd, vyzývate, aby sme napísali, tak sa teda do toho pustím. Berte to skôr ako informáciu o tom, čo by napríklad mohlo byť zaujímavé pre verejnosť. Ide o to, že poznáme pravidlo, že dáma nemá chodiť do spoločnosti bez pančúch. Poznáme tiež pravidlo, že by sa do divadla a na podobné významnejšie udalosti nemalo chodiť v lodičkách s otvorenou špičkou. Dá sa diskutovať, ktorá tá udalosť alebo ktoré z divadiel ešte unesie špičku otvorenú a kam už sa akosi nehodí tak uvoľnené obutie. Čo ale v situácii, že príležitosť je taká, že otvorená špička na mieste je, situácia ju unesie. Je možné mať lodičky s otvorenou špičkou a zároveň pančuchy? Pokiaľ má dáma na nohe otvorenú obuv, už by zase nemala mať pančuchy? Ďakujem za odpoveď, prajem pekné dni, nech sa Vám dobre darí! M.B. "

Prečítajte si

Nenoste značky na oblečení. Sama ste značkou

Téma je veľmi zaujímavá, a preto o nej píšem. Aby som mohol odpovedať na otázku, čo nosiť a ako nosiť, zameriam sa najprv na otázku "Prečo?". Vychádzam z predpokladu, že dôvodom na nosenie pančúch nie je ochrana pred chladom. Samotná izolačná funkcia dámskych pančúch je sporná. Proste nehrejú. Vychádzam aj z faktu, že na pokožke každého človeka sú farebné nerovnomernosti, niekedy cez kožu presvitajú kapiláry a žily.

Niekedy sú viditeľné drobné iritácie kože alebo zranenia. Ponúkajú sa teda dve základné otázky. Prečo má žena nosiť akékoľvek pančuchy, pokiaľ nie je dôvodom plazivý mráz či dotieravý chladný prievan? A za druhé. Vyzerá ženská noha v pančuche telovej farby, aby zakryla nerovnomernosti kože, vždy dobre? Vyzerá noha v pančuche vždy lepšie ako bez pančuchy?

🛒 [Topánky 2020: Výpredaj až do 50 percent na CCC - nájdite si vlastný štýl a kliknite tu:]

 

 

Dôvod pre nosenie pančúch telovej farby nie je. Nevyzerajú veľmi dobre. Veľkú rolu však stále zohrávajú hlboko zakorenené pravidlá, respektíve odporúčania korektného obliekanie podľa spoločenskej etikety. Podľa jej staršieho výkladu je korektné a odporúčané, aby žena nosila do spoločnosti a v obchodnom svete pančuchy, ak je jej noha viditeľná. Odporúčalo sa tiež, aby žena do spoločnosti a na obchodné rokovania nosila len obuv s uzavretou pätou a špičkou.

Zároveň tiež platí, že do topánky s otvorenou špičkou a/alebo pätou nepatria pančuchy, nohy sú vždy holé. Predpokladom je, že celková starostlivosť o nohy, pedikúra, prsty aj päty ženy sú na veľmi vysokej úrovni. Ďalej tiež platí, že topánky s otvorenou pätou a/alebo špičkou alebo remienkové topánky sú vhodné pre menej formálne príležitosti v teplom počasí (prechádzka, kaviareň, rande ...) alebo naopak noblesné plesy a galavečery.

Ak je však pre nosenie pančúch iba estetický dôvod, o čom som presvedčený, veľmi odporúčam pančuchy dymové, ak máte tmavé topánky. V súlade s trendmi a so svetovými vývojom starostlivosti o telo je alternatívou telových pančúch make-up na nohy, alebo ak chcete "silonky v spreji". Pri akejkoľvek formálnej i neformálnej príležitosti vyzerajú nohy ženy vždy veľmi pekne, z môjho pohľadu najlepšie, práve takto upravené.

🛒 [Topánky trendy jar/leto 2020: kvalita a známe značky - zľavy do 40 percent - kliknite tu:]

Tu sú moje dôvody: Ak je noha bez pančuchy, lepšie vynikne jej tvar. Holenná kosť a koleno vytvorí vzhľadný a prirodzený celok s lýtkom. Povrch nohy a kože vyzerajú matne a hladko. Zvlášť na fotografiách spoznáte rozdiel. Pri použití telových pančúch zaniká na fotografiách priestorová estetika nohy, svalov a kostí. Aj tá najmatnejšia pančucha sa zmení v lesklý, "umelohmotne" pôsobiaci jednoliaty povrch. Make-up na nohy vytvorí jednoliaty povrch a nie je vizuálne poznať, že nemáte telové pančuchy.

A nakoniec? Som si istý, že je dobré rešpektovať pohodlie ženy a jej nároky na estetickú stránku. Práve z estetickej stránky vyzerajú nohy bez telových pančúch lepšie. Ale. K tomuto názoru je nutné tiež prijať fakt, že mnohé ženy sa s holými nohami cítia "nahé" a v prípade spoločenskej udalosti so svetlou obuvou si nevedia predstaviť svoje nohy inak ako s pančuchami.

Váš Daniel

Daniel Šmíd je lektorom etikety, korektného správania a poradca v otázkach vkusu. Prednáša semináre, vedie kurzy vo firmách v Čechách, na Slovensku a v Rakúsku. Viac o ňom sa dočítate na www.danielsmid.cz. Jeho kurzy pre verejnosť nájdete na www.etiketaustolu.cz S českými návrhárkami a stylistkami najnovšie nahráva podcast „Moc vám to sluší“, ktorý je o obliekaní, múdrom šatníku a osobnom štýle žien.