Vyrastala som v socíku a hoci dnes mnohí spomínajú s nostalgiou na toto obdobie plné neslobody a nedostatku, ja ich spomienkový optimizmus nezdieľam. Naopak, často sa mi vyjavujú spomienky na to, čo všetko sme nemohli mať, hoci to patrilo k veciam dennej spotreby a malo to byť samozrejmosťou.

Menštruačná chudoba žien

Dnes sa často skloňuje pojem menštruačná chudoba, pod ktorým sa myslí neschopnosť kúpiť si bežné menštruačné potreby ako sú hygienické vložky a tampóny, ktoré každá žena, či staršie dievča potrebuje raz mesačne, a to z dôvodu nedostatku finančných prostriedkov. Táto chudoba sa týka najmä dievčat a žien z ekonomicky slabších vrstiev, žien, ktoré žijú v dlhodobom nedostatku a menštruačné potreby sa pre nich stávajú luxusom.

Takéto ženy máme aj na Slovensku. Hoci doposiaľ nepoznáme žiadne relevantné čísla, ktoré by mapovali menštruačnú chudobu, z dát štatistického úradu vyplýva, že takmer každé šieste dieťa žije v domácnosti s príjmom pod hranicou chudoby, príjmovou chudobou je na Slovensku ohrozený každý ôsmy človek a po pandémii sa táto situácia zhoršila. Navyše chudobou sú výrazne viac ohrozené ženy, sú častejšie samoživiteľkami a na Slovensku stále zarábajú menej ako muži.

Preto sa mi veľmi páčil nápad Banskobystrického samosprávneho kraja, poskytovať zadarmo menštruačné potreby vo vybraných budovách a školách, ktorých zriaďovateľom je samosprávny kraj.

Menštruácia za socializmu

Spomenula som si na časy, keď som bola na základnej škole a začala som menštruovať. Nedostatok vložiek, ktoré by boli aspoň trochu prijateľné pre mladé dievčatá bol enormný. Vložky s lepiacim pásikom, ktoré čo len trochu držali na mieste bolo ťažké zohnať, niekedy sa nám to nepodarilo aj niekoľko mesiacov a museli sme používať nepohodlné vatové.

Boli mesiace, kedy bol akútny nedostatok nielen vložiek, ale aj toaletného papiera. Niekedy nebolo dostať vatu, o tenkých slim vložkách sme nikdy nepočuli. Pamätám si, ako sme raz s mamou nakúpili dve plné tašky samolepiacich vložiek, lebo sme sa báli, že zasa dlho nebudú v obchodoch. Ja som sa, samozrejme, na vrchole puberty hanbila s týmto nákupom prejsť cez sídlisko.

Bol to normálny stres, pretože všetky dobre vieme, že je to vec, bez ktorej nevieme existovať. Som rada, že dnes žijeme v dobe, kedy si môžeme vyberať medzi ekologickými variantami vložiek, menštruačnými nohavičkami, či kalíškami. No netreba zabúdať na to, že mnohé z nás stále žijú v takom nedostatku, že si nedokážu zaobstarať ani tie základné pomôcky. Viem, aké to je, lebo sme to zažili.  A nechcem, aby sa to vrátilo.