Tri herečky, tri výtvarníčky sa stretli v predstavení Krása nevídaná, režisérskom debute Zuzany Fialovej, ktorý v sobotu uviedlo Mestské divadlo P. O. Hviezdoslava v Bratislave. Ako TASR informovala vedúca manažmentu DPOH a dramaturgička Valeria Schulczová, išlo o druhú inscenáciu projektu Generácia Z.

Režisérka Zuzana Fialová a ženy

"Tvorkyňami inscenácie sú výlučne ženy. Je to výpoveď o nich samotných, ale nie je to inscenácia len o ženách pre ženy. Naopak, je určená aj mužom. Našou snahou je nájsť pochopenie, prienik, láskavé porozumenie a spravodlivé rozhorčenie. A to je možné práve vďaka tomu, že pomenujeme problémy, krivdy a úzkosti," vysvetľuje Schulczová.

U mladých ľudí vzrástla s pandémiou aj agresivita, arogancia, pokusy o samovraždu. Potvrdzuje to Katarína Štefaničiaková, špeciálna pedagogička a psychoterapeutka.

Herečka Mária Schumerová počas generálky predstavenia Krása nevídaná. Foto TASR - Pavol Zachar

"Na rozdiel od predošlých generácií sa pri Generácii Z stretávame s vyššou mierou depresií, úzkostí, sebapoškodzovaním, vrátane porúch príjmu potravy," konštatuje odborná konzultantka hry.

Fialová o štatistikách dievčat   

Práve táto skutočnosť zaujala herečku Zuzanu Fialovú, ktorá sa prvýkrát zhostila úlohy režisérky. "Európske štatistiky hovoria, že na Slovensku je 87 percent dievčat nešťastných. Sme najhoršia krajina Európskej únie, čo sa týka šťastia a spokojnosti mladých dievčat. Je to šialené číslo," podčiarkuje Fialová s tým, že práve z týchto a podobných štatistík vychádzajú smutné, ale aj vtipné, no predovšetkým pravdivé príbehy, ktoré tvoria novú inscenáciu.

"Musím povedať, že nejde o ´depku´, naopak, Krása nevídaná je hra plná emócií. Je to veľmi jasná správa od dievčat z Generácie Z," dodáva Fialová.

Inscenácia vznikla v spolupráci s Vysokou školou výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave. Autorkami scény, kostýmov a inštalácií sú talentované umelkyne Vivien Kvasnicová, Ema Šútovcová a Paula Gogola, ktoré v inscenácii hrajú spolu s herečkami – Máriou Schumerovou, Annamáriou Janekovou a Romanou Ondrejkovičovou.

"Krása nevídaná je krehká, drsná, vtipná, extrémna, autentická a odvážna,“ zhodujú sa umelkyne v názore na predstavenie. Premiéra sa uskutoční v CO kryte DPOH.