Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) podala dnes ráno (2.4.2024) na Generálnej prokuratúre SR trestné oznámenie na ministra životného prostredia Tomáša Tarabu (SNS) potom, čo cez sociálne siete zaútočil na herečku Zuzanu Fialovú.

Taraba zaútočil na Fialovú 

"Člen vlády sa na sociálnej sieti dopustil verbálneho útoku a ponižujúcim spôsobom sa vyjadroval o známej herečke. Nepochybne preto, že sa netají svojimi politickými názormi, ktoré sú opačné ako tie ministrove. Odsudzujeme vyjadrenia Tomáša Tarabu a aj spôsob, akým ich formuloval, a vyjadrujeme solidaritu so Zuzanou Fialovou. Člen vlády, ktorý získal mandát v demokratických voľbách, by nemal svoje postavenie zneužívať na šírenie nenávisti. Nie je ministrom len svojich voličov a voličiek, ale všetkých občanov a občianky a podľa toho by sa mal správať," uviedol riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher.

Dodal, že Taraba zavádza verejnosť a krivo obviňuje RTVS, ktorá v programovej skladbe počas veľkonočných sviatkov uviedla množstvo kresťanských programov, ako je zjavné z jej webstránky, kde sa to dá overiť.

Minister Taraba v statuse kritizoval verejnoprávnu RTVS, že počas veľkonočných sviatkov odvysielala program o herečke Zuzane Fialovej a nie reláciu k veľkonočnej téme.

"Dnes kresťania slávia najväčší sviatok v roku a naša ružovučká neverejnoprávna televízia v rukách Progresívneho Slovenska, ktorú im ľudia musia platiť z daní, nám na titulke webu RTVS namiesto príbehu o najväčších sviatkoch, predkladajú "duchaplný príbeh" o Zuzane Fialovej," napísal Taraba na Veľkonočnú nedeľu na sociálnej sieti.

Zareagoval aj na podané trestné oznámenie. "Ak budete verní tradíciám, ku kresťanstvu, toto s vami budú robiť. Budú vám chcieť zavrieť ústa," napísal. "Na Zuzanu Fialovú som nepovedal nič iné, len že RTVS by mala počas Veľkej noci venovať väčší priestor kresťanským sviatkom ako Zuzane Fialovej," dodal Taraba.

Televízia sa proti ministrovej kritike ohradila. "Kritizovaný článok bol na webe RTVS publikovaný 27. marca a bol promom na obľúbenú reláciu Hit roka, ktorá bola vysielaná nasledujúci deň. RTVS si uvedomuje a ctí význam najväčších kresťanských sviatkov v roku o čom svedčí mimoriadna vysielacia štruktúra v televíznom aj v rozhlasovom vysielaní, ako aj množstvo článkov na webových portáloch," uviedla Zuzana Vicelová, vedúca odboru komunikácie RTVS.

Fialovú podporila prezidentka a Platforma SME TU 

Herečku Zuzanu Fialovú, na ktorú pod statusom mierili mnohé nenávistné komentáre, podporila aj prezidentka Zuzana Čaputová a jej Platforma SME TU, ktorá bojuje proti násiliu na dievčatách a ženách vo všetkých jeho podobách vo fyzickom a online prostredí.

"Vyjadrujeme podporu a solidaritu herečke Zuzane Fialovej, ktorá sa po statuse člena vlády kritizujúcom RTVS stala objektom verbálnych útokov na sociálnych sieťach. Ponižujúce komentáre spôsobujú bolesť aj opodstatnené obavy o bezpečnosť. Na takéto konanie neexistuje ospravedlnenie a dôrazne ho odsudzujeme," uviedla na sociálnej sieti prezidentka a spolu s ďalšími zástupcami platformy SME TU poďakovala množstvu ľudí, ktorí herečke kultivovaným spôsobom vyjadrujú podporu.

"SME TU s vami Zuzana a vážime si to, čo pre nás robíte," dodala prezidentka.

Zuzana Fialová sa za podporu poďakovala. "Ďakujem Vám pani prezidentka. Ďakujem vám podpísané dámy a páni. Veľmi si to vážim. Pravda a láska nakoniec vždy zvíťazia nad lžou a nenávisťou," napísala v komentári Zuzana Fialová.

Taraba útočí na ženy

Tomáš Taraba, ešte ako poslanec a člen výboru pre kultúru a médiá, zosmiešnil v roku 2021 na sociálnej sieti dcéru prezidentky Emmu Čaputovú. Polícia to vtedy označila za exemplárny prípad šikanovania. "Osoba, ktorá by mala byť vysokou autoritou, sa rozhodla podhodiť na verejný lynč mladistvé dievča, ktoré nemá ani 18 rokov. Je úplne jedno, o koho dcéru ide. Je to bezbrehý útok na dieťa len pre jeho vzhľad," komentovali to vtedy policajti.