Mnohých vtedy prekvapila. V apríli tohto roku stála pred londýnskou nemocnicou vysmiata britská vojvodkyňa Kate. Len ťažko bolo uveriť, že tá istá žena, manželka princa Williama, pred siedmymi hodinami porodila svoje tretie dieťa a v neuveriteľnej forme pokojne odišla domov do Kensingtonského paláca. V svete celebrít však nie je jediná, ktorá podľahla novému fenoménu - hypnopôrodu.

Touto špeciálnou metódou rodila aj hollywoodska herečka Angelina Jolie či brazílska topmodelka Gisele Bundchen. Čo sa teda skrýva za tajomným názvom hypnopôrod? Šarlatánstvo alebo prirodzená technika, ktorá naozaj funguje?

 

Foto - archív ZVM

 

Nie je to hypnóza

Takzvaný hypnopôrod vymyslela Američanka Marie F. Mongan a je to metóda, ktorá je vlastne akousi prípravou na pôrod. Hoci jej názov má v sebe slovo hypno, zdanie klame. Nejde totiž o rodenie v nejakej hypnóze, ale skôr ide o súbor dýchacích techník a meditácie.

Pri hypnopôrode kontrakcie vlastne nie sú bolestivými sťahmi ale akýmisi vlnami, ktoré prichádzajú a odchádzajú. Monganová vo svojej knihe tvrdí, že keď je telo vystavené stresu, pôrod sa predlžuje, sťažuje a komplikuje. Môžu za to stresové hormóny, medzi ktorými je najmä adrenalín. Pri pohodovom pôrode telo produkuje oxytocín a endorfíny, ktoré sú podľa nej akousi prirodzenou anestéziou.

Monganová preto rodičkám radí, aby používali techniky ako relaxácia, hlboká meditácia a vizualizácia, teda samé nefarmakologické metódy. Podľa zástancov hypnopôrodu najväčšou prekážkou pri prirodzenom rodení je práve strach, ktorý spôsobuje žene veľké bolesti. Táto metóda budúcu mamičku učí, aby bola úplne pokojná a pracovala s hormónmi, ktorých koktejl jej telo vyprodukuje celkom samé.

U Marie Monganovej študovala aj certifikovaná lektorka Mirka Peťková, zakladateľka hypnopôrodu na Slovensku. Od roku 2011 učí túto techniku Slovenky i ženy v zahraničí. "Mojou vášňou je motivovať ženy k znovuobjavovaniu ich vnútornej ženskej sily a prirodzených inštinktov, pomáhať im zbavovať sa emocionálnych blokov a znovu nájsť dôveru vo vlastné telo a svoju vlastnú ženskosť.," píše na svojej webovej stránke, kde uvádza, že jej kurzami doteraz prešlo viac ako 1600 spokojných mamičiek a otcov.

 

 

Hypnopôrod skracuje popôrodnú depresiu

Pred samotným pôrodom je preto potrebné absolvovať špeciálny kurz a tieto techniky si postupnými krôčikmi osvojovať. Budúca mamička sa dostane až na úroveň hĺbkovej meditácie, počas ktorej vníma okolie, ale dokáže sa od neho odpútať a má tiež absolútnu kontrolu nad svojim telom.

Všetko to znie priam idylicky, no podľa zástancov tejto metódy hypnopôrod nie je vhodný pre tie ženy, ktoré mu neveria. Avšak sľubujú, že tá, ktorá „hypnoporodí“, bude hneď plná energie a schopná sa okamžite postarať o svoje dieťatko.

Poruke majú aj niekoľko klinických štúdií. Napríklad výskumníci Jenkins a Pritchard v roku 1993 zistili, že u prvorodičiek sa pri hypnopôrode skrátila prvá pôrodná doba o tri hodiny, ďalšou údajnou výhodou je neprítomnosť popôrodnej depresie a tieto techniky majú aj pozitívny vplyv na samotnú plodnosť.

 

 

Naši pôrodníci skúsenosti nemajú 

Ale čo na to naši pôrodníci? Tí s Monganovej metódou zatiaľ nemajú skúsenosti. „Nikdy som nebol svedkom takého pôrodu a ani som nevidel človeka v hypnotickom stave, ak nepočítam tie, ktoré sú cielene navodené liekmi-hypnotikami,“ povedal pre Ženy v meste gynekológ Marek Dráb. Ani pôrodník Jozef Španka sa ešte s takouto metódou na pôrodnej sále nestretol, hoci o nej už počul. „Nejde o hlbokú hypnózu, len o istú formu relaxácie, teda mentálnu prípravu na pôrod,“ objasňuje. Podľa neho je však najlepšou formou epidurálna analgézia. „Podľa môjho názoru je plne dostatočná pre bezbolestný pôrod,“ tvrdí.

Ako je potom možné, že Kate a jej slávne kolegyne po pôrode vyzerajú tak skvelo? „Všetko okolo pôrodov celebrít býva buď úplne naopak, ako je publikované, alebo je príbeh vymyslený a skutočný priebeh je utajovaný,“ myslí si Dráb.

Vojvodkyňa Kate, ktorá pri všetkých troch deťoch bojovala s veľkými nevoľnosťami, má svoj hypnopôrod za sebou. Jje setra, Pippal Middletonová, včera potvrdila, že čaká svoje prvé dieťa. Možno bude ďalšou kandidátkou, ktorá porodí novou metódou.