Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý si myslí, že utorkové hlasovanie parlamentu, ktorým odmietol Istanbulský dohovor, neprináša nič ani odporcom, ani stúpencom dohovoru. Ide podľa neho len o zbytočné vyvolávanie vášní, navyše sa podľa neho pri hlasovaní o tejto medzinárodnej zmluve závažne porušil zákon.

Istanbulský dohovor parlament odmietol  

Beblavý tvrdí, že odporcom dohovoru neprináša utorkové hlasovanie nič, pretože SR ho neratifikovala a ani nebola v procese ratifikácie. Ak by budúca vláda chcela, môže ho podľa Beblavého ratifikovať. Hlasovanie preto podľa neho nemá žiadny praktický dôsledok.

Istanbulský dohovor podľa Beblavého podpísalo všetkých 27 členských štátov EÚ a Slovensko bude prvý štát EÚ, ktorý svoj podpis pod dohovorom odvolá. Dodal, že z 27 štátov, ktoré dohovor podpísali, už platí v 21 krajinách.

Istanbulský dohovor: Porušil sa zákon

Hlasovanie o odmietnutí Istanbulského dohovoru označil poslanec za predvolebnú lož, pretože uznesenie parlamentu nebolo prijaté v súlade so zákonom. "Rokovací poriadok hovorí jasne, takáto zmluva môže byť prijatá alebo odmietnutá až po tom, ako sa 30 dní o nej rokuje, toto vôbec nebolo dodržané," uviedol Beblavý na utorkovej tlačovej konferencii.

V utorkovom hlasovaní počas mimoriadnej 58. schôdze NR SR poslanci odmietli Istanbulský dohovor. NR SR tak nevyslovila súhlas s Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu.

Parlament v utorok schválil aj novelu zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza 13. dôchodok. Plénum o novele rokovalo v skrátenom režime.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa k prerokovaným zákonom na parlamentnej schôdzi vyjadrí až po voľbách. Na posúdenie zákonov jej začne plynúť 15-dňová lehota po tom, ako jej budú doručené. Pre TASR to uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.