Na únos mladej ženy sa obvinený bývalý záchranáýr Ivan P. dôkladne pripravil a podrobne si ho naplánoval, aby ukojil svoje sexuálne chúťky.

„Nemožno vylúčiť, že trpí nejakou formou sexuálnej deviácie alebo inou duševnou poruchou, a preto by mohol byť nebezpečný pre spoločnosť a je tu dôvodná obava, že by pokračoval v páchaní trestnej činnosti,“ uviedol podľa aktuality.sk sudca mestského súdu Roland Kemény o bývalom zdravotníkovi Ivanovi P., ktorého po čine zadržali a je stále vo väzba.

Ivan P. si únos študentky naplánoval

Obavy z páchania ďalších trestných činov podporil aj fakt, že u neho doma ako aj v aute našla polícia zásobu liekov aj ihiel, ktoré ešte mohol použiť.

Mestský súd Bratislava I. poskytol na základe infozákona viacerým médiám anonymizované rozhodnutie o vzatí do väzby obvineného zdravotníka. Vyplýva z neho, že polícia žiadosť o väzbu podporila dôkazmi o biologických stopách na predmetoch patriacich obvinenému. Podľa súdu mal muž celý čin naplánovaný dopredu.

„Obvinený si skutok vopred naplánoval, obstaral si k nemu prostriedky, pripravil miesto, kde poškodenú držal. Poškodenú mal najskôr celkom utlmiť a potom odniesť na nezistené miesto, kde ju držal proti jej vôli 25 hodín, pričom počas tejto doby ju znásilnil. Je teda jasné, že skutok má pokračovací charakter,“ uviedol súd v uznesení.

Študentka Soňa bola v ten večer (9.9.) v Slovenskom národnom divadle, kde ako projektová manažérka baletu a opery organizovala jedno podujatie. Potom išla za kamarátkou do jedného z bratislavských podnikov. Medzi treťou a štvrtou hodinou ráno vystúpila z autobusu v bratislavskej Petržalke. Domov, ktorý má od zastávky asi 150 metrov, už neprišla.

„Obvinený v čase o 03:52 h dňa 10.09.2023 v Bratislave pred vchodom do obytného domu ľstivým konaním intravenózne vpichmi do presne nezistenej časti tela aplikoval neznámu látku s obsahom benzodiazepínu, čím jej privodil intoxikovaný a omámený stav, následne ju odniesol na rukách do svojho osobného motorového vozidla zn. Škoda Fabia combi, bielej farby,“ opisuje súd udalosti po únose v uznesení.

V byte a v aute našli jej DNA

Mladú ženu zrejme držal vo svojom byte v Pezinku, kde sa našla jej DNA, rovnako ju experti našli aj v aute obvineného muža. Pri osobnej prehliadke obvineného muža policajti zaistili šedú mikinu, hnedú ampulku s injekčným roztokom silného sedatíva aj sklenenú ampulku jedného lieku.

Zmiznutie študentky nahlásila v nedeľu (10. 9.) večer jej mama. Po 26 hodinách mladú ženu objavili ležať neďaleko petržalskej nemocnice. Mala rezné rany a bola intoxikovaná.

Obvinený muž mal už v minulosti problematické vzťahy so ženami. V práci sa na neho opakovane sťažovali praktikantky, že ich sexuálne obťažuje. Ako manipulatívneho a agresívneho ho opísala jeho bývalá partnerka, ktorá má s ním dieťa.

Pre televíziu Markíza uviedla, že ju po pôrode nepúšťal von, izoloval ju od okolia a kontroloval jej mobil. Keď ho chcela opustiť, fyzicky ju napadol. Neskôr sa jej podarilo od neho utiecť.

 Polícia za minulý rok na Slovensku eviduje 107 prípadov znásilnenia, čo je najvyššie číslo za posledných najmenej desať rokov. Málokedy však ide o presné číslo, pretože veľa žien sexuálne násilie ani nenahlási.