SOUL. Juhokórejský ústavný súd vo štvrtok rozhodol, že súčasný zákon obmedzujúci vykonávanie interrupcií je nezlučiteľný s ústavou krajiny, a vyzval na jeho novelizáciu. Ide o rozhodnutie, ktoré signalizuje veľkú zmenu v mnohých aspektoch spoločnosti, píše agentúra Jonhap. 

 

Zákaz obmedzuje právo žien

Súd rozhodol, že úplný zákaz interrupcií je protiústavný, a vyzval na legislatívnu zmenu, ktorá by umožnila interrupciu v skorom štádiu tehotenstva.  Súd súhlasil s tvrdením navrhovateľa, že súčasný zákon porušuje právo ženy slobodne sa rozhodnúť.  "Zákaz interrupcií obmedzuje práva žien určiť si svoj vlastný osud a porušuje ich práva na zdravie tým, že obmedzuje ich prístup k bezpečným a včasným zákrokom," píše sa podľa agentúry AFP v stanovisku súdu.

 

 

Trestať lekárov je protiústavné

Podľa súdu je tiež protiústavné trestať za vykonávanie interrupcií lekárov. Príslušnú legislatívu nariadil ústavný súd novelizovať do konca budúceho roka. Južná Kórea zostáva jednou z mála industrializovaných krajín, ktoré interrupcie kriminalizujú, okrem prípadov znásilnenia a incestu a keď je matka v ohrození života. Zákon platí v Južnej Kórei od roku 1953.