Idem okolo novinového stánku a vyložené titulky našich tabloidov hlásajú rozvod…. rozvod……rozvod… Prirodzená zvedavosť na chvíľku rozbrnká struny, ale v zápätí si uvedomím, že vlastne načo? Načo čítať o rozvode iných ľudí? Bude to aspoň na 30 percent pravda? Možno bude, no a čo? Nikdy sa nedozvieme, čo ten človek naozaj cítil, cíti a bude cítiť ešte niekoľko mesiacov po tejto udalosti.

Rozvod je intímna vec. Nie je to svadba, na ktorej chcú všetci obdivovať šaty nevesty. Rozvod bolí ako kopanec do brucha. Je to smrť manželstva, smrť jednej éry. Končí niečo, čo ste mali s tým človekom celé roky. Všetky pohľady, úsmevy, tajné znaky, ktorým nerozumel nikto okrem vás. To, ako ste sa ráno budili a večer zaspávali, to akú mal ten druhý obľúbenú knihu, či polievku, ktorú ste mu varili, keď ochorel. Dá sa takýto koniec preniesť na stránky bulváru?

Hoci bulvár často a radi kritizujeme, jeho existencia o nás mnohé vypovedá. Pri hrubých titulkoch nás premkne zvedavosť, neodoláme a nazrieme dnu. Chceme vedieť, či mal milenku, chceme vedieť, či podvádzala. Chceme vedieť, ako bude vyzerať žena po hnusnom rozchode, bude zničená, bude ponížená? Bulvár brnká na naše nízke pudy. Máme ich všetci. Chceme vedieť ako žijú známi ľudia a že majú rovnaké problémy. Že zažívajú rovnaké kopance do brucha, že predstierajú, že hrajú divadlo tak ako my. Že v bulvári odhalíme ich temnú stránku, lebo aj my sami ju máme, tak predsa ju musí mať aj tá celebrita!

Na jednej strane je to možno aj na niečo dobré. Keď sa nad tým zamyslíme, prečo nás tak fascinujú cudzie nešťastia a nazeranie do cudzieho intímneho života, možno objavíme, čo s tým našim nie je v poriadku. Bulvár môže byť aj učiteľom. Zväčša nás totiž lákajú najmä tie témy, ktoré my sami v sebe riešime, nemáme v poriadku, máme nezrealizované. To, čo nás v ňom naozaj zaujíma, je akýmsi odrazom nás samých. No mali by sme si uvedomiť aj to, že bulvár je klebeta, ktorá nám ponúka možnosť zaoberať sa trápením a bolesťou iných ľudí, že nám ponúka selektované informácie, že prikladá význam veciam málo podstatným v snahe škandalizovať. Bulvár niekedy bolí nielen dotknutú osobnosť, ale aj nás.

Bulvár čítajú tisíce ľudí, milióny na celom svete, je to dôkazom, že väčšina z nás ho asi k životu potrebuje. Som rada, že moje rozchody bulvár neprepiera a verím, že každý z nás by sa cítil veľmi nepríjemne, keby šlo o neho. Preto buďme viac empatickí, keď otvoríme stránky farebných denníkov a predstavme si, že niečo také sa denne deje aj mnohým z nás. Iba máme to šťastie, že si to nikto verejne neprečíta.

 

Prečítajte si aj Príbeh služobníčky nie je sci-fi. Kiež by bol