V januári sme sa stretli opäť v Klube knihomilov a bolo to zaujímavé stretnutie plné inšpiratívnych ľudí a dobrých kníh. Spisovateľka Vanda Rozenbergová hovorila nielen o písaní. Tipy na čítanie ponúkli hoteliérka Ivana Havranová a šéfka literárnej ceny Anasoft litera Simona Fochlerová.

„Hovoríme o tom, že v umení by sa nemalo súťažiť.  Ale umenie v podaní Anasoft  litera je podľa mňa v tom, že keď vyjde tých 130 alebo 230 kníh ročne, Anasoft litera urobí selekciu a vyberie to najzaujímavejšie, čo v danom roku vyšlo. Upozorníme na desiatku kníh, zviditeľníme ich,“  hovorí riaditeľka spomínaného ocenenia Simona Prokopec Fochlerová. Desiatka je už známa. Sú v nej aj Simonine tipy z Klubu knihomilov? To sa dozviete v našom podcaste.

Rovnako i to, prečo sú na ňu spisovatelia niekedy nahnevaní? Malo by sa v umení súťažiť? Ako môže šéfka Anasoftu zasahovať do výberu odbornej poroty? 

Podcast môžete počúvať priamo tu:

 
Alebo vo svojom obľúbenom prehrávači (kliknite na ikonu):

Vanda patrí medzi spisovateľov, ktorých meno je zo spomínanej literárnej súťaže veľmi dobre známe. Debatovali sme s ňou aj o tom, čo hovorí na kritiku a pochvalu.

„Mňa neposúva kritika. Ja si to aj vypýtam. A ak sa tej pochvaly nedočkám u mamy v kuchyni alebo u muža v izbe alebo u detí – ale tam sa jej dočkám vždy, tak sa pochválim sama,"  povedala Vanda Rozenbergová. 

Prečo nám Vanda nakoniec neprečítala nič zo svojej knihy? Ako sa pozerá na obálky svojich kníh? Ako sa jej písali Websterovci? Aj o tom je podcast.

Ivana oceňuje tých, ktorých snaha zostane často nepovšimnutá. Hľadá Hviezdy hotelov a reštaurácii. Ako nám povedala, čítať začala  na vrchole životnej etapy, ktorá sa vyznačovala tým, že nič nestíhala. „Mala som pocit, že nie som dostatočne dobrá mama, robila som chyby v práci. No a ten pocit, či som dostatočne dobrá spôsoboval, že som pridávala na tempe. Ale deň má len dvadsaťštyri hodín. Zrazu som mala pocit, že mi niečo uniká. Keď som začala hľadať čo, spomenula som si na to, čo ma naučila mama. Ona veľmi rada čítala, u nás sa stále povaľovali knihy. A tak som si povedala, skús to s knihami!  Vyčlenila som si peniaze a každý mesiac som si kupovala knihy. Jedného dňa som si povedala, že ich musím začať čítať. Lenže ako na to? No o 15 minút skôr vstaneš a začneš ich čítať. S odstupom času môžem povedať, že mi knihy zachránili život aj manželstvo,“ uviedla.  

Ivana pre vás vybrala viacero zaujímavých kníh.

Želáme príjemné počúvanie a zároveň vás pozýva na najbližšie stretnutie, ktoré bude vo štvrtok 27. februára o 18:30. Reč bude pred voľbami o moci. A to nielen sociálnych sietí. A pridáme tipy na čítanie.