Zo všetkých strán počúvam, aký je dnes svet zlý, ako sme zatvrdli, ako nikomu na nikom nezáleží. Schválne píšem nikomu na nikom, lebo na neživých veciach naopak vieme lipnúť až nezdravo.

Sledujem to denne, pracujem s ľuďmi a pre ľudí. Ľudia, ktorí nepoznajú rozdiel medzi slovom obsluha a sluha aj ľudia, ktorí si láskavosť iných zamieňajú za slabosť.

Poslať výťah druhým

Nadávame na zlý a bezcitný svet, ale málokto sa odváži priznať si, že sme toho sveta súčasťou. Že si sami vytvárame nielen svoju malú bublinu, ale že sme súčasťou všetkého. Tak ako komunita nemôže fungovať bez svojich členov, každý z nich svojim správaním tú komunitu vytvára.

V živote som mala šťastie. Tvrdo som pracovala, ale bez toho šťastia by to nešlo, nemusíme si klamať. Ale som si toho vedomá a snažím sa, aby som podobné prostredie a možnosti vytvárala aj pre ľudí okolo seba. Som presvedčená o tom, že pokiaľ sa človeku podarilo dostať vysoko, je jeho povinnosťou poslať výťah naspäť dole pre niekoho iného.

Často som za blázna. Áno, som nespočetne veľakrát oklamaná, popálená a sklamaná. Áno, je pravda, že ľudia si často zamieňajú láskavosť za slabosť. Ale je to, že niekto zneužije moju pomoc dôvod na to, aby som ju odoprela niekomu ďalšiemu?

Akokoľvek blúznivo to znie, som stále človek, ktorý chce veriť, že svet nie je také zlé miesto a viem, že keď ho chcem zmeniť, musím začať s osobou, ktorú každé ráno vidím v zrkadle. Chcem veriť, že si ľudia chcú a vedia pomáhať a chcem veriť, že keby som sa, nebodaj ja, alebo moji blízki, dostala do situácie, keď potrebujeme pomôcť, bude tam niekto aj pre mňa.

Oplatí sa mi to? Úprimne, veľmi nie. Nespočetne veľakrát som sledovala, ako sa to otočilo. Poznám až veľmi dôverne ten moment, keď si uvedomím, že sa znova blíži ten okamžik, keď bude prekročená čiara...niekto, od koho by som to nečakala sa pokúsi zneužiť moju ochotu.

Niekedy mám dokonca pocit, že to sledujem spomalené ako vo filme. A často si strašne prajem, aby som sa tentoraz mýlila…..občas sa mýlim…

Ale stále je to moje rozhodnutie! Ja som tá, ktorá do toho išla s čistým štítom a dobrými úmyslami... A keď to nevyjde? Neznamená to, že som čokoľvek zle urobila ja!

Byť slušným človekom nestojí nič

Koľko stojí byť “slušným” človekom? Nestojí to vôbec nič, len trochu snahy a veľa vytrvalosti a stojí to strašne veľa...

Strácam ilúzie, sem-tam prídem o peniaze, ale viem, že to má význam. Nechcem dovoliť, aby ma pár neférových zásahov stiahlo na stranu zatrpknutosti a chladu.

Pred pár rokmi som videla film “Pošli to ďalej” (Pay it forward) smutno-krásny film, ktorý ale presne ukázal, ako ľahko by sme dokázali zmeniť svet k lepšiemu, keby sme dávali vopred a nečakali vždy okamžitú reciprocitu.

Ten film síce skončil tragicky, mne sa tá myšlienka ale zapáčila tak veľmi, že som sa rozhodla podľa nej žiť. A dostáva sa mi vďaka tomu hrozne veľa pozitívnej energie a krásnych zážitkov, čiže, keď sa raz aj stane, že sa niekto zabaví na môj účet, pukne mi trošku srdce, ale viem, že by som nikdy nekonala inak...

A spomienka na ten fantastický poryv pozitívna, ktorý to prinieslo, mi pomôže sa zahojiť a skúšať to ďalej… Skúšajme to ďalej, nielen kvôli karme, hlavne preto, aby sme dokázali, že tento svet je stále miestom, kde sa oplatí žiť, radovať a milovať…