BRATISLAVA.  Nominovaných bolo 28 osobností vedy, medicíny, hospodárstva, umenia a športu, z toho bolo 6 žien. Krištáľové krídlo  za rok 2016 napokon získala iba jediná žena -  herečka Zuzana Mauréry.

 

 

Zvíťazila v kategórii Divadlo a audiovizuálne umenie za výnimočný herecký výkon vo filme Jana Hřebejka Učiteľka. Ako podľa TASR uviedla Veľká porota, jej autentické, rafinované a nejednoznačné stvárnenie hlavnej postavy, učiteľky Drazdechovej, vytvorilo silnú metaforu, ktorá dodáva filmu všeplatný a stále aktuálny rozmer.

V minulom roku získali toto ocenienie štyri ženy

Mauréry si už minulý rok rok si z Karlových varov priniesla cenu za najlepší ženský herecký výkon a tento rok je nominovaná na Českého leva. V ďakovnej reči potom, čo si prevzala Krištáľové krídlo, spomenula kauzu resocializačného zariadenia Čistý deň.

„Po filme Učiteľka som dostala množstvo reakcií, na základe ktorých som presvedčená o tom, že film Učiteľka nie je žiaden retro film alebo retro téma. Téma manipulácie je u nás na dennom poriadku. Pred troma dňami bola za mnou jedna pani poslankyňa, že bola na Učiteľke. Sama nedávno riešila kauzu resocializačného zariadenia, kde bolo tak ako v Učiteľke ublížené jednému dievčaťu, bolo sexuálne znásilnené a zneužité. Povedala mi, že reakcia rodičov bola identická s rodičmi vo filme Učiteľka. Vlastnému prospechu dávame prednosť pred nešťastím druhého,“ povedala Mauréry.  

 

 

Iba 15-ročný filantrop

Ocenenie v kategórii Filantropia získal iba 15-ročný Ondrej Vrábel, ktorý robí náučné a vzdelávacie hry pre deti s mentálnym postihnutím. V roku 2016 sa podarilo jeho didaktické počítačové hry dostať k veľkému počtu mentálne postihnutých detí.  Vďaka dostupnosti v piatich jazykoch sa používajú už aj v zahraničí.

 V kategórii Šport získali krištáľové krídlo bratranci Ladislav a Peter Škantárovci.  Za Publicistiku a literatúru získal ocenenie básnik, prozaik, dramatik, scenárista, textár a autor literatúry pre deti a mládež Daniel Hevier, ktorý v roku 2016 vydal knihu Tajné dejiny bielej kaligrafie.

 

Ladislav (vpravo) a Peter (vľavo) Škantárovci.

 

Za oblasť Hudby je ocenený vynikajúci slovenský huslista Dalibor Karvay, ktorý patrí k slovenskej i celoeurópskej husľovej špičke.

Štefan Máj si odnáša ocenenie v kategórii Hospodárstvo. Špičkový bankár a zároveň úspešný športovec ako generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne rozhodujúcou mierou prispel  k jej pozitívnym hospodárskym výsledkom, vďaka čomu banka v roku 2016 už piatykrát za sebou získala ocenenie Trend Top Banka roka. Štefan Máj sa súčasne stal aj Bankárom roka.
 

Štefan Máj.

 

Spevák igor Timko

V kategórii Rock Pop Jazz získal krištáľové krídlo spevák, skladateľ a textár Igor Timko, zakladateľ a líder košickej skupiny No Name. Ich najnovší album S láskou bol v roku 2016 ocenený cenou SOZA ako najúspešnejší album roka.

 

 

V kategórii Výtvarné umenie získal ocenenie výtvarník Palo Macho.

Za oblasť Medicíny a vedy si ocenenie odnáša popredný slovenský onkológ, klinik aj vedec Michal Mego. V roku 2016 publikoval 17 vedeckých prác, v ktorých rozvíja nové významné poznatky o cirkulujúcich nádorových bunkách, ktoré sú súčasťou procesu metastázovania a majú význam ako indikátory prognózy a odpovede na liečbu u onkologických pacientov. Prvý popísal nový podtyp cirkulujúcich nádorových buniek odolných voči chemoterapii. 

 

Michal Mego

 

Mimoriadna cena pre Vargu a Glatza

Mimoriadne ocenenie, o ktorom rozhoduje Veľká porota Krištáľového krídla, si prevzali Marián Varga a Andrej Glatz. Hudobný skladateľ a klávesový inštrumentalista Marián Varga je jednou z najoriginálnejších osobností slovenskej hudobnej kultúry. Pre Vargu je toto ocenenie o to vzácnejšie, že práve v ten deň oslavoval 70. narodeniny.

Manažér jednej z najúspešnejších automobilových značiek na Slovensku, úspešný športovec, diplomat a filantrop Andrej Glatz je výnimočný človek, ktorý za 35 rokov súťažného športového zápolenia v slovenskej reprezentácii dosiahol súhrn víťazstiev, aký doposiaľ nikto neprekonal.

 

Andrej Glatz.


 

Prečítajte si aj Krištáľové krídlo získali štyri ženy