BRATISLAVA. Sprísniť potratovú politiku na Slovensku a zakázať svojvoľné a neodôvodnené umelé prerušenie tehotenstva. To je cieľom návrhu novely zákona, ktorý na májovú schôdzu NR SR predložili poslanci ĽSNS.

 

Potraty v troch prípadoch

"Náš návrh vychádza z prirodzenej nutnosti chrániť aj životy nenarodených detí. Okrem morálnych argumentov sa opiera aj o samotnú Ústavu SR, kde sa uvádza, že ľudský život je hodný ochrany už pred narodením," povedal na tlačovej konferencii šéf strany Marian Kotleba.

ĽSNS chce presadiť, aby potraty boli možné len v troch prípadoch. Prvým je, ak je ohrozený život matky, druhým, ak žena otehotnela v dôsledku trestného činu. Treťou možnosťou má byť, ak ide o preukázateľne geneticky chybný vývoj plodu. "Na to, čo sa tu deje, sa nedá pozerať. Téme zabíjania nenarodených detí sa nevenuje nikto," uzavrel Milan Uhrík (ĽSNS).

 

 

Počet potratov stále klesá

 
Podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií bolo v roku 2016 potratom ukončených takmer 21 percent tehotenstiev. Už niekoľko rokov zaznamenávame pokles v počte umelých prerušení tehotenstiev.
 
Zdravotnícke zariadenia v roku 2016 zaznamenali 15 286 potratov, čo je o 361 menej ako v predchádzajúcom roku. Na 100 narodených detí pripadalo 26,5 potratu.
 
Počet umelých prerušení tehotenstva z roka na rok klesá. V roku 2016 bolo vykonaných 6 494 umelých prerušení, čo je o 510 menej ako v roku 2015 a v porovnaní s rokom 2007 sa ich počet znížil až o 4 701.