NEW YORK, BRATISLAVA. Počet potratov na tisíc žien klesol v rozvinutých krajinách zo 46 na 27 žien, kým v rozvojových krajinách sa číslo takmer nezmenilo a číslo kleslo z 39 na 37 žien. Ukázal to prieskum Inštitútu Guttmacher a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorý sledoval obdobie rokov 1990 až 2014 na ženách vo veku od 15 do 44 rokov.

Najviac klesol počet potratov vo východnej Európe, kde sa znížil z 88 žien na 42 žien z tisícky.

 

Počet potratov na 1000 žien vo veku od 15 do 44 rokov v rozvinutých (červené) a rozvojových krajinách (modré). 

 

Kontrolujú počet detí

„Vo vyspelých krajinách je pokles počtu potratov vo veľkej miere spojený so silnejším používaním moderných antikoncepčných prostriedkov, ktorý umožňuje ženám viac kontrolovať načasovanie a počet detí, ktoré chcú mať,“ povedala šéfka štúdie Gilda Sedgh na stránke Inštitútu Guttmacher.

Iná je situácia v rozvojových krajinách. Počet umelých prerušení tehotenstva sa takmer nezmenil. Problémom v týchto krajinách sú navyše zlé hygienické podmienky pri umelom prerušení tehotenstva. Následné medicínske ošetrenie, ktoré je potrebné urobiť, stojí ročne 264 miliónov eur, hovorí expertka WHO Bela Ganatra. Lacnejšie by tak bolo podľa nej investovať  do prevencie.

 

 

Počet potratov stúpol

Celkovo počet potratov v sledovanom období stúpol o 6 miliónov, z 50,4 milióna v rokoch 1990 až 1994 na 56,3 milióna v rokoch 2010 až 2014.

Prieskum tiež ukázal, že prísne zákony neodradia ženy od potratov. V krajinách, kde je umelé prerušenia tehotenstva možné len v prípade ohrozenia života matky, je 37 potratov na 1000 žien. V krajinách, kde sú potraty povolené, je to 34 potratov na tisíc žien.

Na Slovensku pripadá na 1000 žien len 13 interrupcií. 

 

Prečítajte si aj Problémy s nadmerným bruškom majú po pôrode aj chudé ženy