Ležím doma s covidom č. 2 a mám, samozrejme, neodbytný pocit, že sa veci opakujú. Čas si krátim seriálom Koruna, ktorý som si nechtiac načasovala na obdobie, keď sa filmová séria prelína s priamym prenosom zo štátneho pohrebu jej hlavnej predstaviteľky.

Pozerám práve časť, keď po siedmich premiéroch prijíma kráľovná Alžbeta II. prvú ženu, budúcu premiérku Margaret Thatcherovú. Kráľovná tipuje, že v jej kabinete nebude žiadna žena. Thatcherová súhlasí: Ženy, čo sa dostanú do vysokých funkcií sú príliš emocionálne, vysvetľuje jedna vysokopostavená žena druhej, hoci ani na jednu z nich tá charakteristika nesedí.

Výnimočná Ružena Bajcsy

V rovnaký deň čítam so zatajeným dychom príbeh Ruženy Bajcsy, Slovenky, ktorú časopis Discover zaradil medzi 50 najvýznamnejších žien na svete vo vede. Dnes jej iná prvá žena vo svojom odbore, prezidentka Zuzana Čaputová, odovzdala štátne vyznamenanie Rad Bieleho dvojkríža II. triedy za mimoriadne šírenie dobrého mena Slovenskej republiky v zahraničí.

Pani Bajcsy som napísala cez sociálnu sieť, či by nám neposkytla rozhovor aj o tom, aké to je pre ženu vypracovať sa v tak mužskom odbore, ako je veda. Odpísala mi, že sa zaujíma o vedu bez ohľadu na to, či ide o muža alebo o ženu. V tom by sa s prezidentkou Zuzanou Čaputovou zhodli, ani ona nehovorí rada o pohlaví, ale iba o schopnostiach.

Pohľad mužov

Musí to byť tým covidom, že mám neodbytný pocit, že sa veci s malými odchýlkami opakujú. Trvá dlho, kým sa žena stane jednotkou vo svojom odbore, ale trvá často ešte dlhšie, kým ju nasledujú ďalšie. Značný podiel na tom majú aj úspešné ženy, lebo ich uráža riešiť pohlavie, ktoré nijako neovplyvnili. Sústredili sa na to, v čom sú výnimočné a tým samotným dejiny menia.

Rozumiem tomu, hoci nesúhlasím. Sú príkladom toho, že pohlavie nehrá úlohu, ale ak o tom nehovoria, myslenie ľudí sa meniť nebude. A veľa sa toho nezmení ani pre ďalšie ženy, ktoré sa snažia presadiť vo svete, čo stále riadia muži.

Mimochodom, v seriáli Koruna manžel Thatcherovej, ktorá chváli prvé stretnutie s kráľovnou povie: Dve ženy po menopauze, to bude jazda…