Každý tretí stredoškolák či stredoškoláčka na Slovensku už zažili kyberšikanu, čo sa v prepočte týka približne 60-tisíc mladých ľudí a to bez ohľadu na typ strednej školy. Vyplýva to z najnovšieho reprezentatívneho prieskumu Inštitútu pre verejné otázky (IVO), realizovaného vo februári 2025 v spolupráci so Slovak Telekom a Accenture.

Prieskum prebehol na vzorke 520 respondentov vo veku 15-19 rokov na všetkých typoch slovenských stredných škôl - súkromných, štátnych i cirkevných.

Kyberšikana 2025: Klebety i sexting

Výskum ukázal, že pri kyberšikane ide najčastejšie o očierňovanie - zámerné rozširovanie klebiet v online prostredí (23 percent, čo predstavuje 46-tisíc prípadov), hádky v online prostredí (18 percent - 36-tisíc prípadov), ale aj sexting, čiže zdieľanie intímneho obsahu bez súhlasu, ktorý zasiahne každého desiateho mladého človeka (9 percent - 18 tisíc prípadov).

 

Zdroj - výskum IVO

Až 36 percent stredoškolákov a stredoškoláčok sa stretlo so zneužitím umelej inteligencie na kyberšikanu. Príkladom je napríklad vytvorenie falošnej intímnej fotografie pomocou umelej inteligencie, ktorá bola použitá na zosmiešnenie alebo vydieranie.

“Pri všetkých formách kyberšikany sa ukázalo, že dievčatá boli častejšie objektom šikany - či ide o očierňovanie, kybergrooming (dospelá osoba nadviaže s dieťaťom alebo mladistvým dôverný vzťah, ktorý neskôr zneužije - poz.red.), odhaľovanie a zverejňovanie intímnych informácií, kyberstalkingu či sextingu,” povedal pre Ženy v meste Marián Velšic, autor výskumu a analytik Inštitútu pre verejné otázky.

 

Čo je kyberšikana?

Kyberšikana je úmyselné, opakované a agresívne správanie sa, páchané prostredníctvom digitálnych technológií, pri ktorom útočník využíva elektronické komunikačné prostriedky (sociálne siete, textové správy, emaily a pod.) na ponižovanie, ohováranie, šírenie škodlivých, často nepravdivých informácií alebo iné formy psychologického nátlaku voči obeti. Dôležité je, že takéto správanie môže mať závažné dôsledky na duševné zdravie a sociálny život obete.

 

Intenzívnejšie útoky na dievčatá

Zuzana Juráneková, poradkyňa občianskeho združenia IPčko a koordinátorka tímu online terénnych pracovníkov a pracovníčok však dodáva, že rodové rozdiely sa pri kyberšikane stierajú.

“Môžem naozaj potvrdiť, že fenomén ako je sexuálne predátorstvo, ktoré sa veľmi spájalo s dievčatami, sa už deje aj chlapcom. Ale, samozrejme, že dievčatá, ktoré cítia oveľa väčší spoločenský tlak, ako majú vyzerať, zažívajú intenzívnejšie útoky - často sa komentuje ich výzor, vzhľad, váha, vlasy. Majú napĺňať nejaký ideál krásy a keď ho nenapĺňajú, tak sú terčom zosmiešňovania. Chlapci si na internete ventilujú emócie cez online hry, dievčatá oveľa viac zdieľajú a porovnávajú sa napríklad s dokonalými fotkami influencieriek, takže ich zraniteľnosť je vyššia,” povedala pre Ženy v meste.

Alenu Kanabovú, líderku pre firemné občianstvo, z Accenture na Slovensku, neprekvapuje, že častejšou obeťou kyberšikany sú dievčatá. “Myslím si, že to môže súvisieť s celkovým nastavením spoločnosti, ktorá, mám pocit, akoby prestavala byť priateľská voči dievčatám a ženám, ale nedovolím si vyvodzovať nejaké závery, pretože nemám k tomu vstupné dáta. O to viac vnímam potrebu zvyšovať digitálne povedomie dievčat a mladých žien a investovať do rozvoja ich digitálnych zručností, pretože v opačnom príde nám tu vznikne digitálna priepasť medzi pohlaviami,” hovorí.

Obete kyberšikany mlčia

Obete kyberšikany zostávajú často neznáme  – aj preto, že až tretina z nich sa so svojou skúsenosťou nikdy nikomu nezdôverí.

„Z najnovšieho výskumu Inštitútu pre verejné otázky vyplýva, že až 35 percent obetí sa s problémom nikomu nezdôverí. Dôvodom podľa oslovených býva hanba, strach alebo presvedčenie, že im nikto nepomôže. Odbornú pomoc vyhľadá len 1 z 10 slovenských stredoškolákov či stredoškoláčok. To znamená, že 9 z 10 mladých ľudí zostane bez odbornej pomoci. Kyberšikana nie je len dočasná zlá skúsenosť. Je to útok na dôstojnosť, ktorý môže zanechať dlhodobé stopy – ničí dôveru, vzťahy aj zdravie mladých ľudí. Za tisícovými štatistikami sú konkrétne príbehy,” pripomína Zuzana Juráneková a dodáva, že združenie IPčko je k dispozícii 24 hodín denne a sedem dni v týždni.

“Pomoc vyhľadávajú viac dievčatá, ale stúpa už aj počet chlapcov, čo je veľmi dobrá správa, pretože téma duševného zdravia je u mužov veľmi stigmatizovaná - máme tu ten stereotyp, že muži neplačú, majú byť silní. Osveta pomáha, aby aj muži hľadali pomoc. A v tomto by sme sa mali inšpirovať mladými mužmi z generácie Z, pre ktorých je táto téma prirodzene silná,” dodáva.

Iniciatíva Absolventi šikany 

Na otázku, na koho by sa obete kyberšikany obrátili s prosbou o pomoc - najviac uviedlo, že na rodičov (42 percent), na spolužiakov (25 percent) alebo na triedneho učiteľa (23 percent). Aj preto nová iniciatíva Absolventi šikany cieli nielen na mladých ľudí, ale aj na rodičov a pedagógov, aby im poskytla nástroje na obranu pred kyberšikanou.

Priamo na stránke nájdu odkaz na expertov z organizácie IPčko, kde záujemcovia o pomoc nájdu bezplatne odborné poradenstvo. Iniciatíva priblíži aj skutočné príbehy obetí šikany alebo ich blízkych.

“Pre mňa boli šokujúce dve čísla - že sa kyberšikana týka 30 percent stredoškolákov a stredoškoláčiek, a takmer 10 percent bolo obeťou sextingu,” povedala na tlačovej konferencii Melinda Szabó, generálna riaditeľka Slovak Telekom a T-Mobile Česká republika. Sama je mamou 11-ročného dieťaťa a vníma, aký dôležitý je bezpečný online priestor.

Foto - Slovak Telekom

„Mladí ľudia sú zruční v digitálnej komunikácii, často však nie sú chránení pred všadeprítomnými a škodlivými účinkami online nenávisti a obťažovania. Vnímame ako zodpovednosť poskytnúť im nástroje, ktorými by sa mohli brániť a ktoré im pomôžu byť silnejšími. V rámci aktivít zameraných proti kyberšikane by sme chceli dosiahnuť, aby sa sami stali zmenou, ktorá bude viesť ku kultúre rešpektu a k pozitívnej online komunikácii,” vysvetlila Melinda Szabó, prečo Slovak Telekom prichádza s touto iniciatívou.

Iniciatíva Absolventi šikany sa spúšťa klipom s prerobenou piesňou od Richarda Müllera Nahý II., v ktorom štyria mladí ľudia čelia posmeškom spolužiakov potom, čo ich intímne fotografie unikli na verejnosť. Názov iniciatívy sa spája s májom a termínom maturít pre absolventov a absolventky stredných škôl.

Negatívny príklad dospelých

Téma kyberšikany mieri primárne na mladú generáciu, ktorá s novými technológiami intenzívne žije, ako však pripomína Alena Kanabová z Accenture Slovensko, dobrým príkladom pre mladých nie je ani generácia dospelých.

“Som veľmi smutná, keď vidím, akým spôsobom sa komunikuje vo verejnom priestore či na sociálnych sieťach alebo mimo nich, dáva to veľmi negatívny príklad a normalizuje správanie, ktoré z môjho pohľadu nie je ani slušné ani etické,” dodala.