Nie je veľa vecí, ktoré mi dokážu dvihnúť tlak….s pribúdajúcimi rokmi som sa naučila nenechať si rozhodiť pokoj vecami, ktoré neovplyvním. Toto je ale niečo, čo je tak sprofanované a tak hojne používané vo verejnom priestore, že ma vždy dvihne zo stoličky….áno, sú to tie naše kresťanské hodnoty KH, ktoré akýkoľvek pokrok, podľa všetkého mimoriadne ohrozuje…aspoň, tak sa navonok zdá…

Kresťanské hodnoty... Naozaj?

Sme krajina, ktorá stále neprešla psychoterapiou, živíme si svoje krivdy, radi nosíme plášť utláčaných chudákov, ktorým nikto nepomože…ešte aj toho Sagana niekto zhodil.

Tento komplex v nás šikovne živí hŕstka populitických krikľúňov, ktorí, keď už je najhoršie, vytiahnu kartu KH….tie máme predsa hlboko zakorenené. Božie desatoro visí predsa v každej domácnosti a, samozrejme, na Slovensku podľa toho všetci žijeme….jednotne…unisono….alebo že by sme si ich tak trochu upravili?

Vyrastala som za hlbokého komunizmu, napriek tomu som absolvovala kompletný katolícky trojboj - pokrstená, prvé sväté prijímanie, dokonca aj birmovka v Dóme sv. Martina….nepamätám si, že by sa ma niekedy niekto spýtal, čo si o tej “filozofii” myslím, či mám nejaké otázky, prípadne ma niečo zaujíma…nie, babka ma každú nedeľu zobrala do Blumentálu (kostol)  a ja som tam odutá každý týždeň sedela, lebo som nemohla pozerat Kuka a Filmárika a Filmušku.

Pamätám si, ako sa babky pyšne predvádzali, kadekto nás štipol do líca, prípadne vystískal, alebo tety okomentovali, či sme moc tučné, alebo naopak…well, ja som vačšinou bola tak akurát…alebo sadisticky…ty si celá taká vačšia.

Absolvovala som to celé do veku 12 rokov a potom som sa zaťala a do kostola dobrovoľne nevošla…aspoň nie kvôli omši. Ale pointa je, patrilo sa! A o tomto sú naše hodnoty, ktoré tak radi označujeme za kresťanské.

Patrí sa to, veď čo by povedali susedia!?!

Ďalšia taká spomienka je, keď do nás mama hučala, že musíme mať vždy upratané, lebo nevieme, kedy kto príde na návštevu…???? Už ako decko som jej povedala, že mňa nezaujíma, kto príde a dostala som po hube.

Dodnes si stojim za tým, že nevychovaný je ten, kto príde na návštevu bez ohlásenia a uprataný byt mám cyklicky, ako sa mne chce…ale to sa tu nenosí…moja mama ma dodnes okrikuje, aby som sa nerehotala jak kobyla, lebo ma počuje celý barák! Nech počuje, kua, sedím vo svojom/alebo jej byte a bavíme sa, tak sa zasmejem jak chcem a nezaujíma ma, čo si o tom kto bude myslieť….moju mamu áno a zďaleka nie len ju.

Pavlačové tety a susedy, ktoré vždy vedeli, čo sa kde šuchlo a rozniesli to po celom sídlisku/dedine….toto je niečo, čo sa mi vybaví, keď sa niekto začne oháňať kresťanskými hodnotami. Koniec koncov, my sme si tým dokázali obhájiť aj kolaboráciu s fašistami. Poslali sme na smrť niekoľko desiatok tisíc ľudí, bolo to v rámci našich kresťanských hodnôt…lebo to sú naše korene a nebudeme tu trpieť nikoho iného….

Zdá sa Vám to pritiahnuté za vlasy? Ani nie, dnes sa deje to isté!

KH-čkom si obhajujeme neschopnosť postaviť sa čelom k problému potláčaniu práv menšín, sústavné pokusy o zasahovanie do reprodukčneho cyklu žien, najnovšie sa už aj nedeľný predaj prieči nášmu morálnemu kompasu…. Domáce násilie je u nás hádam najvačší problém v celej EU, ale Istanbulský dohovor nepodpíšeme ani za boha….ešte aby nám sem niečo prepašovali tí turčinovia….už to raz na nás skúšali, ale my sme obozretní kresťania…a každý chlap predsa može, len občas, dojsť domov ožratý jak dobytok, zmlátiť ženu, deti, pekný deň je za nami…

Čísla síce hovoria, že k náboženstvu sa stále hlási menej a menej ľudí, ale slovné spojenie “kresťanské hodnoty” má cveng…

Rada sa pasujem za ľahko militantného liberála. Milujem, keď má niekto iný názor ako ja, milujem o téme diskutovať z rôznych pohľadov, civilizovane, pokiaľ má rovnakú snahu aj ten druhý.

Nenúťte ma žiť podľa vašich pravidiel

Ja dokonca prisahám, že sa budem do smrti biť za to, aby ľudia mali možnosť byť iní! Majte iné presvedčenie, iné vierovyznanie, iné pravidlá života, ja k tomu všetkým gratulujem, ale nenúťte ma žiť podľa vašich pravidiel!!! Všetci sa oháňajú slobodou slova a právom robiť to alebo to…práva máme naučené všetci, ale zabúdame, že naše práva končia tam, kde nimi začneme zasahovat do práv niekoho iného.

Nebudem tu urážať pani poslankyňu komentovaním stavu jej vlastných reprodukčných orgánov, ale NIKDE opakujem, na žiadnom cirkevnom ani inom posedení, som nepočula, že by niekto vyčítal z biblie o povinných čakacích dobách a presviedčaní ženy, ktorá sa v tejto situácii ocitla….a aj keby bolo v biblii hneď napísané, že potrat je smrteľný hriech, nie je to zákon! Je to kniha, ktorej pôvod a autentickosť je spochybniteľná a je slobodnou vôľou každého z nás riadiť sa tým…dobrovoľne! Nenúťte ľudí žiť podľa vašich pokryteckých pravidiel, ktoré sami nedodržiavate. Koľko zarytých kresťanov si počas pôstu dopraje vajíčka, lebo kura je z toho až keď sa vyliahne….na naše vajíčka evidentne platí iná logika…

Zákaz nedeľného predaja

A najnovšie, zákaz nedeľného predaja…každý chce byť predsa v nedeľu doma. Ok, tak dajme voľno aj lekárom, pekárom, zavrime hotely a reštaurácie a koniec koncov, prečo nedať voľno aj farárom? Jak k tomu tí chudáci farári prídu, že musia každú nedeľu vyliezť do tej kazateľnice a kázať, aj keď polovica chlapov tam ešte dospáva opicu.

Pracovať v nedeľu nie je vykorisťovanie, každý sa môže slobodne rozhodnúť, či bude robiť od pondelka do piatku, alebo potiahne smeny. Má síce kopec voľného času, ale každú druhú nedeľu je v robote….je tu ale strašne veľa takých, ktorí reaguju na heslo “KH” a chceli by aj voľnosť práce na zmeny aj voľné nedele….tak vychcane, najlepšie z obidvoch svetov…a presne tým brnknú na strunu populistickí politici a máme voliča!

Tých, ktorí v nedeľu musia robiť to aj tak neminie, oni sa len budú biť  do pŕs jak gorilí samci a potom budú prekvapení, keď bude náhodou 1/7 zamestnancov prepustená…alebo nižšie platy, lebo chýba 1/7 tržieb a náklady rovnaké...ale o tom predsa naše kresťanské hodnoty nie sú, to je už ten nechutný kapitalizmus.

Chuť diktovať a ovládať

Náboženstvo a politika sa nesmú miešať, sme alebo by sme aspoň mali byť demokratická krajina, kde je jedno akého si vierovyznania alebo presvedčenia, povinnosti a práva má mať každý rovnaké….a to u nás rozhodne nie je….prieči sa mi predstava, že by mi mal štát čokoľvek prikazovať! A je jedno, či sa to týka toho, aké mám plány so svojím telom, alebo kedy si mám chuť zbehnút kúpiť ovocie, prípadne to, že keď sa zamilujem do muža, môžem sa vydať, ak by som sa ale zamilovala do ženy, túto možnosť nemám….

Nepáči sa mi, že je v poslednej dobe toto slovné spojenie zneužívané na pokusy diktovať a ovládať…..možno by bolo načase oprášiť tie skutočné kresťanské hodnoty, na ktoré sme už dávno zabudli a žiť podľa nich….lebo “miluj blížneho svojho” sa ani len veľmi voľne nedá preložiť ako “vystrieľať tých buzerantov“, prípadne ukameňujte tu štetku”, “upáľte ich”.

Báť sa neznámeho je úplne prirodzené, ale nemôžeme sa barikádovať pred pokrokom a už vôbec nie sa odvolávať na hodnoty, ktoré u nás už veľmi dávno nefungujú.