Madeleine Albrightová - profil, životopis, diplomacia, feminizmus

Madeleine Albrightová, historicky prvá ministerka zahraničných vecí USA a dovtedy najvyššie postavená žena americkej administratívy. Profil, životopis, diplomacia, feminizmus, smrť, Československo, Slovensko.

Americká diplomatka Madeleine Albrightová sa v roku 1997 stala historicky prvou ministerkou zahraničných vecí USA a dovtedy najvyššie postavenou ženou americkej administratívy. Mala iba 147 cm, ale bola neprehliadnuteľná. 

Albrightová mala pohnutý životopis

Narodila sa v roku 1937 v Prahe v židovskej rodine diplomata Josefa Korbela ako Marie Jana Korbelová. Po vypuknutí 2. svetovej vojny sa im podarilo utiecť do Londýna, kde prežili nemecké bombardovanie.

Po vojne sa vrátili späť do Československa, ktoré po komunistickom prevrate v roku 1948 opäť opustili. Utekali pred nacistami, aj pred komunistami. Nakoniec sa usadili v americkom Colorade. 

Albrightová podporovala Slovensko a Česko

Madeleine Albrightová vyštudovala medzinárodné vzťahy na Univerzite J.Hopkinsa v Baltimore a filozofiu na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Pôsobila na viacerých významných postoch v americkej administratíve a ako poradkyňa pre zahraničnú politiku viacerých amerických politikov.

Zohrala významnú úlohu v rozširovaní NATO o krajiny bývalého východného bloku. Hovorila plynulo česky a do slovenského politického vývoja vstúpila označením Slovenska ako "čiernej diery na mape Európy" pred parlamentnými voľbami v roku 1998. V máji 2012 jej Barack Obama udelil Prezidentskú medailu slobody. 

Albrightová bojovala za ženy

Madeleine Albrightová sa preslávila vetou - V pekle existuje zvláštne miesto pre ženy, ktoré nepomáhajú ostatným ženám. Ona sama bojovala za práva žien vo všetkom, čo robila.

„Dôvodom, prečo som urobila ženské otázky ústrednou témou pre americkú zahraničnú politiku nebolo to, že som bola feministka, ale bolo to preto, že vieme, že spoločnosti sú stabilnejšie, ak sú ženy politicky a ekonomicky silnejšie,“ povedala podľa tvrdenia americkej ambasády na Slovensku. 

Keď sa jej pýtali na skladanie prísahy ako šéfky diplomacie, povedala: „Bolo to takmer… nepredstaviteľné, že niekto, kto nemal žiadnu funkciu až do veku tridsaťdeväť rokov a bol matkou troch detí, sa stal najvyššie postavenou ženou v americkej histórii. Nikdy to nevyzeralo tak, že by som sa mohla stať tým, čím som sa stala.“

 Madeleine Albrightová zomrela 23. marca 2022 vo veku 84 rokov na rakovinu.

[[etarget]]