Americká spisovateľka Marie Benedict si získala srdcia čitateliek na celom svete príbehmi silných a zaujímavých žien. Po herečke a vynálezkyni Hede Lamarrovej a autorke geniálnych detektívok Agate Christie tentoraz prináša slovenskému publiku portrét životnej partnerky najznámejšieho vedca histórie Milevy Marićovej v knihe V tieni Einsteina, ktorá práve vychádza vo vydavateľstve Lindeni v preklade Denisy Ghaniovej.
Einstein, spolupracovníčka a manželka
Rovnako, ako v bestselleroch Jediná žena v miestnosti či Tajomstvo Agathy Christie, ktoré tiež vyšli vo vydavateľstve Lindeni, vychádza autorka z reálnych historických faktov. Ako sama tvrdí, inšpiráciu na písanie nachádza práve v čítaní a historickom výskume.
„Keďže ma bavia a zameriavam sa na nevypovedané príbehy žien v celej histórii, výskumu sa venujem naozaj pravidelne. Keď sa ponorím do hľadania, pracujem takmer ako archeológ. Odhaľujem príbeh z trosiek histórie, medzi ktorými bol pochovaný,“ hovorí Marie Benedict.
V tieni Einsteina je strhujúci a dojímavý román o žene, ktorá bola nielen manželkou, ale aj spolupracovníčkou jedného z najväčších vedcov a géniov v histórii.
Mileva „Mitza“ Marićová bola odmalička iná ako ostatné dievčatá. Kým väčšina z nich videla svoju budúcnosť v domácnosti a pri deťoch, ona študovala fyziku na elitnej univerzite v Zürichu, kde napriek mnohým predsudkom bojovala o úspech v odbore, v ktorom dominovali muži. Matematika pre ňu bola vždy jednoduchšia cesta ako manželstvo.
Lenže, keď sa o ňu začal zaujímať spolužiak Albert Einstein, jej svet sa otočil hore nohami. Stali sa z nich priatelia, partneri vo vede a neskôr aj rodičia a manželia. Albert Einstein svojimi veľkými teóriami spôsobil revolúciu vo vede a vo svete.
Mileva Marićová v tieni Einsteina
Aký bol však skutočný prínos jeho prvej manželky, vynikajúcej matematičky a fyzičky, pri formulovaní teórie relativity? Mal sa s ňou Einstein podeliť o Nobelovu cenu, ktorú mu udelili? Žiaľ, v ich rodine bolo miesto len pre jedného génia. A tak sa Mileva napriek svojmu talentu a brilantnému mysleniu stala takmer neviditeľnou v tieni svojho muža.
„Román starostlivo sleduje život Milevy - od usilovnej školáčky po zronenú matku. Zameriava sa najmä na silný konflikt medzi osobnými ambíciami a spoločenskými konvenciami. Je to naozaj pútavé prerozprávanie jedného z najsilnejších intelektuálnych partnerstiev 19. storočia," napísali v rešpektovanom Kirkus Reviews. „Mnohých určite potešia Benedictovej feministické názory a budú fascinovaní životom takmer neznámej ženy," doplnili v Romantic Book Review.