V pondelok si herečka Kristína Farkašová urobila selfie, keď o 5.44 hod. ráno stála v dlhej rade, aby mohla podať prihlášku do materskej škôlky pre svoje dvojičky. Aj keď sa s prihláškami nestojí v rade v každej škôlke a v každom meste, známa tvár nám pripomenula, že po skončení trojročnej materskej a rodičovskej dovolenke nie je pre ženu alebo muža ľahké sa vrátiť do práce, pretože miesto v štátnej materskej škôlke nie je automatické. Nezaradení poslanci Beblavý, Macháčková a Simona Petrík, ktorí chcú presadiť, aby miesto v štátnej škôlke garantované bolo, vypočítali, že problém s prihláškou má asi 7000 detí.

V utorok nám podpredseda parlamentu Béla Bugár predviedol, ako si on predstavuje život ženy na materskej dovolenke. Dlhoročný politik a otec jednej dcéry dal matkám prednášku o tom, že by mali s dieťaťom minimálne rok sedieť doma, pretože na nich všade číhajú vírusy. Nemali by chodiť medzi ľudí, pretože ich nezaočkované dieťa ochorie a mohlo by ostatných rušiť. Napríklad poslancov pri hlasovaní, vodiča autobusu pri šoférovaní, predavačku pri nahadzovaní cien tovaru pri pokladni a čo ja viem, koho ešte.

Bugár takto odôvodnil, prečo parlament nezmení rokovací poriadok a naďalej bude platiť, že s malým dieťaťom do rokovacej sály poslankyne či poslanci vstúpiť nesmú tak, ako sa o to pokúšala Simona Petrík. Aby sa nepovedalo, prihodil k tomu súhlas so zriadením detského kútika v parlamente, hoci súhlas znel prehnane veľkoryso, keďže sa ukázalo, že kútik na vlastné trovy zriadia poslankyne Petrík a podpredsedníčka parlamentu Nicholsonová v jednej z kancelárií, ktoré jej patria.

Zosúlaďovanie rodinného a pracovného života, na ktorom štátu tak okato záleží, u nás platí len dovtedy, kým sa ho nerozhodnete preveriť v praxi. Potom zistíte, že legislatíva v tomto štáte veľa vecí nestíha riešiť, ale stále je to menší problém než mentálne nastavenie niektorých politikov. Lebo pár viet, ktoré dokáže povedať podpredseda parlamentu, vracia debatu o ženách o desaťročia dozadu. Do čias, keď mali byť iba matkami, sedieť doma, neopustiť kuchyňu či detskú izbu a nič iné od života nežiadať.

Najsmutnejšie na tom však je, že priveľa žien dokáže Bugárovi na jeho spiatočnícke reči pritakať.

 

Prečítajte si aj Bugár: Dieťa do pléna nesmie, mohlo by sa nakaziť