Mjanmarskú líderku a nositeľku Nobelovej ceny za mier Aun Schan Su Ťij, zosadenú počas februárového vojenského prevratu, odsúdili v pondelok na štyri roky väzenia za podnecovanie nepokojov a porušovanie proticovidových pravidiel.

Su Ťij opäť odsúdili

Su Ťij "bola odsúdená na dva roky väzenia podľa paragrafu 505(b) a (ďalšie) dva roky väzenia podľa zákona o prírodných katastrofách," uviedol pre agentúru AFP hovorca mjanmarskej vojenskej junty.

Rovnaký verdikt za tie isté obvinenia si vypočul aj zosadený prezident Mjanmarska Win Mjin, pokračoval hovorca s tým, že ani jeden z odsúdených zatiaľ nenastúpi na výkon trestu. Pred súdom v hlavnom meste Nepjito "budú obaja čeliť ešte ďalším obvineniam," vysvetlil. Verdikt okamžite odsúdila organizácia Amnesty International, ktorá obvinila mjanmarskú juntu z pokusu "zlikvidovať opozíciu a udusiť slobody v Mjanmarsku" za pomoci vznášania "falošných obvinení".

Su Ťij môže byť vo väzení desaťročia

Sedemdesiatšesťročná laureátka Nobelovej ceny za mier Su Ťij je vo väzení, odkedy armáda 1. februára tohto roka zosadila jej civilnú vládu a ukončila tak krátke obdobie demokracie v Mjanmarsku. K vojenskému prevratu došlo v deň, keď sa mala konať ustanovujúca schôdza novozvoleného parlamentu.

Su Ťij je obvinená aj z volebných podvodov, korupcie či porušenia zákona o úradnom tajomstve - v prípade usvedčenia môže vo väzení stráviť aj celé desaťročia, pripomína AFP. Mjanmarské bezpečnostné zložky podľa miestnej monitorovacej skupiny usmrtili už vyše 1300 civilistov, ktorí protestovali proti prevratu, a vyše 10.000 ľudí zadržali.