Pôvodne mal byť tento stĺpček o Mrs. America. Nie je to ľahký seriál a nie je ľahká téma, ale pozrieť by si ho mali všetci. Tí, čo sú o ženských právach presvedčení a presvedčené, tí nerozhodnutí a nerozhodnuté i tvrdí kritici a kritičky slobody rozhodovania žien. Seriál je skvelým testom, či sme sa v uvažovaní o postavení žien posunuli alebo stále trčíme na jednom mieste.

Mrs. America by si mali pozrieť všetci, aby poznali príbeh jednej z najtvrdších bitiek v kultúrnych vojnách minulého storočia. Jej výsledkom je, že Američania dodnes nemajú v ústave zakotvené rovné práva žien.

Pôvodne mal byť tento stĺpček o seriáli Mrs. America, aby sme si pri jeho sledovaní uvedomili, že zásadné argumenty o posvätných matkách a nezodpovedných feministkách sa nezmenili ani v našom storočí. V spoločenskej hierarchii je najvyššie matka, potom nič a až na konci sú ženy, ktoré môžu o svojich životoch rozhodovať samé a bez tlaku spoločnosti.     

Je aj o tom, aké obskúrne argumenty dokážu zatieniť zásadnú debatu: lebo ústavný dodatok o rovnosti mužov a žien položil aj argument, že by to znamenalo spoločné toalety pre mužov  a ženy. A to by po spoločných toaletách pre bielych a čiernych bolo neznesiteľné! 

Nie je to ľahký seriál, ale človek má pri jeho sledovaní tendenciu sa utešovať, že veď už je rok 2020. Akurát, že keď skončí ďalší diel seriálu, prepnete do reality. A v nej Mrs. America vystrieda Mr. Slovakia.

Kým v americkom seriáli je to boj žien, akokoľvek sú v pozadí muži, na Slovensku sa po voľbách ženy k slovu nevedia dostať. Z ministerstva odchádza riaditeľka pre rodovú rovnosť, správu ombudsmanky poslanci nevezmú na vedomie a v médiách končí Silná zostava. K slovu sa tak nevedia dostať ženy, ktoré ženskú politiku tvoria (Oľga Pietruchová), tie, ktoré politiku kontrolujú (Mária Patakyová), ani tie, čo vytvárajú jej obraz v médiách (Oľga Baková).

Zato Mr. Slovakia si razí cestu. Ministerstvo zdravotníctva nepovažuje interrupcie za nevyhnutné zákroky a počas epidémie ich neodporúča vykonávať, hoci je to protiústavné (Marek Krajčí). Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny necháva odborné stanoviská k otázkam rodovej rovnosti kontrolovať Konferencii biskupov Slovenska (Milan Krajniak). V parlamente chce interrupcie už v najbližšom čase zakázať poslanec (Richard Vašečka) a  v médiách beží relácia Do kríža (Jaroslav Daniška), kde o interrupciách debatujú dvaja muži. Relácia bola natočená v roku 2019, ale odvahu odvysielať ju mali až teraz...

Mrs. America nemá dobrý koniec, lebo aj hlúpe a spiatočnícke argumenty nabrali postupne na ohromnej sile, keď sa nástojčivo a so širokým úsmevom Phyllis Schlaflyovej opakovali.

Zato Mr. Slovakia ku svojmu koncu speje. U nás sa hlúpe a spiatočnícke argumenty dostali nedávno priamo do vlády. Mali by sme sa prestať iba prizerať, lebo slovenská verzia nie je seriál. 

A tak na záver dve zásadné myšlienky feministky Glorie Steinemovej z Mrs. America:

Keby mohli muži otehotnieť, interrupcie by boli posvätné!

Kým nebudú mať ženy právo rozhodovať o svojom tele, nikdy žiadna rovnosť nebude!