Ženy získali prvenstvo v aktuálnej štúdii európskych štatistikov o ohrození chudobou. Vedieme prvé priečky. Nielenže zarábame menej, pracujeme na kratšie úväzky, no máme aj deti a domácnosť. Výsledkom je nižší dôchodok. Čísla nepustia a očividne ani muži.

Otec - hlava rodiny a muž živiteľ totiž stále nie je mýtus, ale realita (A nemusí to znamenať, že partnerka nepracuje, stačí len nepatrný rozdiel v príjme). Šance dostať sa do červených čísel totiž u žien výrazne rastú akonáhle o toho svojho príde, či už dobrovoľne či nie. Toľko vraví štatistika.

Ako riešenie sa opakuje takzvané zlaďovanie pracovného a rodinného života alias flexibilné úväzky a krátkodobo aj práca na kratší pracovný čas pre ženy. Toľko k tomu odborníci. Veď ako inak dostať matky do práce? Ako inak umožniť ženám, aby mohli stíhať rodinu – čítaj rodinu, upratovanie, varenie, nákupy zásob, teda svoje deti a domácnosť.  

Hm. Je toto naozaj šanca pre ženy? A prečo stále riešime ženy? To naozaj tie deti máme len my? A domáce práce sú fakt len ženské?

Stále totiž platí, že dobrý otec je ten, čo pomáha s deťmi a skvelý partner už ten, ktorý pomáha v domácnosti (teda vynesie smeti a kúpi rožky cestou z práce).

Niekedy mám pocit, že otcom sa muž stáva dňom rozchodu. Vtedy zrazu zistí, že chce striedavú starostlivosť, lebo veď deti sú aj jeho. A aktívne si všimne svoju domácnosť až po odchode jej správkyne (aj keď o tomto mám dosť silné pochybnosti, keďže sú tu ešte matky, milenky a kamarátky, ktoré ašpirujú na uvoľnené miesto).

Takže, ak je za nižším dôchodkom žien materstvo, tak by sme nemali riešiť len to ako dostať ženy do práce. A ponúkať im kratšie úväzky či flexibilitu (aby mohli zlaďovať). Čo ak problém leží inde? A teda v otázke ako dostať mužov k deťom a domácim prácam.

Možno by sa potom necítili v domácnosti a vo svojej rodine ako peňaženky. Možno by návrh na striedavku nebol potom taký šok a možno by si aj osvojili nejaké nové zručnosti. Napríklad, že existuje viacero farieb ako tmavé a svetlé, že omrvinky sa dajú pozbierať a že rožky sú aj grahamové a zelenina je jedlo.

A, milé ženy, nečertite sa. Nemám nič proti mamám, čo zostanú doma. A nemyslím si, že rovnocenný znamená rovnaký, alebo že musíme všetky cieľavedome myslieť na svoje zabezpečenie v prípade, žeby sme náhodou zostali samé z akéhokoľvek dôvodu.

Vravím len, že neriešme len to, čo ženy, riešme aj mužov. Že problém nie je v tom, ako dostať ženy do práce, ale že je aj o tom ako dostať mužov do domácnosti!

 

Prečítajte si aj Chudoba sa nás týka viac - ženy zarábajú menej a ani na dôchodku sa to nezlepší