Mnohí ľudia váhajú, či sa dať očkovať proti vírusu HPV, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice. Väčšina preto, že o samotnom ochorení/vakcíne veľa nevie, alebo ich odrádzajú samotné lekárky a lekári, na ktorých sa obrátia.

Stretávajú sa aj s argumentom, že ak už pohlavný styk mali, vakcína im nepomôže. Preto sa môžete niekedy stretnúť aj s pomenovaním, že ide o vakcínu pre panny či panicov. Nie je to však pravda.

Tu sú ďalšie mýty, ktoré sa spájajú s vírusom HPV, ako ich uvádza edukačná a diskusná platforma HPV College.

 

Mýty a fakty o víruse HPV, ktorý spôsobuje rakovinu krčka maternice

 

MÝTUS: Očkovanie proti HPV je len pre ženy.

Očkovanie proti HPV chráni nielen pred rakovinou krčka maternice, ale aj pred inými druhmi rakoviny, ktoré postihujú aj mužov.

MÝTUS: Očkovanie proti HPV potrebujem iba vtedy, ak mám aktívny sexuálny život.

Očkovanie proti HPV je najmä prevenciou. Nie liekom. Najlepšie je ho podstúpiť ešte pred tým, ako dievča alebo chlapec začne aktívny sexuálny život. Aj keď bolo preukázané, že očkovanie je najúčinnejšie ešte pred prvým stykom, určite nie je zbytočné ani u sexuálne aktívnych ľudí.

MÝTUS: Kondóm chráni proti HPV.

Kondóm nepokrýva celú plochu genitálií, poskytuje tak iba čiastočnú ochranu pred nakazením.

MÝTUS: Po čase budem musieť očkovanie opakovať.

Tvrdenie, že účinok vakcíny proti HPV časom vyprchá, nie je vedecky podložené. Naopak, štúdie dokazujú, že očkovacie látky zostávajú v našom imunitnom systéme dlhodobo.

MÝTUS: Ak sa dám zaočkovať, nemusím už riešiť inú prevenciu.

Ak chcete znížiť riziko HPV infekcie na minimum, je potrebné okrem očkovania navštevovať preventívne prehliadky u gynekológa. A to preto, že HPV môžu vyvolať v ojedinelých prípadoch aj také sérotypy, ktoré vakcína neobsahuje.

MÝTUS: Vakcína proti HPV obsahuje škodlivé látky a má nebezpečné vedľajšie účinky.

Klinickými štúdiami nikdy potvrdená spojitosť s ktoroukoľvek chorobou. Pravdepodobnosť a riziko výskytu nežiaduceho účinku je pritom mnohonásobne nižšie ako riziko, ktoré podstupujete vy alebo vaše dieťa v prípade nezaočkovania.

MÝTUS: Očkovanie proti HPV môže spôsobiť to, proti čomu má chrániť, teda HPV či rakovinu.

Vakcína neobsahuje celý ví¬rus, iba jeden z proteínov, ktorý ho tvorí. Nehrozí teda, že by sa človek nakazil z vakcíny, no vďaka spomínanému proteínu si telo dokáže vytvoriť protilátky, ktoré použije, ak raz s HPV bude musieť bojovať.

MÝTUS: HPV očkovanie môže spôsobiť neplodnosť.

Klinické štúdie nikdy nepotvrdili spojitosť medzi neplodnosťou a očkovaním. Práve naopak, očkovanie proti HPV chráni pred rakovinou krčka maternice, ktorej liečba skutočne môže neplodnosť spôsobiť.