Rakovina krčka maternice - Ženy v meste

Dôvodom vzniku rakoviny krčka maternice je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie HPV vírus a to vyše 95 percentách prípadov. Ide o štvrtú najrozšírenejšiu formu rakoviny postihujúcu ženy.

Každý rok máme na Slovensku priemerne 550 nových prípadov rakoviny krčka maternice. Až 200 žien z nich na toto ochorenie zomrie. Smutné čísla môže zmeniť najnovšie rozhodnutie ministerstva zdravotníctva o bezplatnom očkovaní.

Dôvodom vzniku rakoviny krčka maternice je podľa Svetovej zdravotníckej organizácie HPV vírus a to vyše 95 percentách prípadov. Ide o štvrtú najrozšírenejšiu formu rakoviny postihujúcu ženy, na ktorú v roku 2020 ochorelo vyše 600 tisíc žien, z čoho 342 000 chorobe podľahlo.

Na Slovensku sú v súčasnosti kategorizované dve vakcíny, dvojvalentná a deväťvalentná vakcína. Dvojvalentná vakcína, ktorá obsahuje 2 typy ľudského papilomavírusu, je pre 12-ročné deti plne hradená z verejného zdravotného poistenia. Od mája 2022 bude plne hradená nonavalentná vakcína, ktorá obsahuje 9 genotypov HPV vírusu.