Piatykrát toto podujatie organizuje Poľský klub – tento rok v rámci Kultúrneho leta v posledný júnový deň na Hlavnom námestí.

„Doposiaľ sme sa prezentovali na nábreží Dunaja, tento rok sme si zvolili historické centrum hlavného mesta a rátame s tým, že v uliciach bude veľa ľudí, hlavne mládeže, ktorá práve v tento deň konči školský rok,“ hovorí pre Ženy v meste hlavná organizátorka podujatia Dorota Cibińska, šéfka Poľského klubu v Bratislave.

 

 

Umelci s poľskými koreňmi

Pomôcť pri zoznamovaní sa s poľskou kultúrou by mali umelci priamo z Poľska, ale aj tí poľského pôvodu žijúci na Slovensku, ako napríklad speváčka Ewa Sipos v sprievode skupiny Jablco, ktorá minulý rok vydala svoju prvú platňu alebo Łukasz Cupał. Ich džezové, popové skladby z vlastnej dielne, ale aj známe poľské hity, sa divákom určite zapáčia.

 

Ewa Sipos. Foto - Stano Stehlík

 

Ďalším účinkujúcim bude Laugaricio quartet, ktoré vzniklo v roku 2005 v Trenčíne a ktoré tvoria profesionálni hudobníci a pedagógovia z okolia Trenčína. Práve jeden z nich - Marek Berky z Dubnice nad Váhom má poľské korene po svojej mame z Poľska. Quarteto predvedie okrem iného úpravy džezových a popových štandardov pre sláčikové kvarteto, takých skladateľov ako George Gerschwin, alebo skupiny The Beatles.

Ulicami Bratislavy, ale aj na pódiu sa predvedie 40-členný banícky dychový orchester z Bytomi so 100-ročnou tradíciou. „Takto sme chceli prezentovať sliezky región z Poľska, ktorý sa jednoznačné spája s baníkmi a keď baníci tak, samozrejme, ich fantastické uniformy a hudba, ktorou sú v našej krajine veľmi známi,“ vysvetľuje Cibińska, ktorá zo Sliezka pochádza a je na svoj región veľmi pyšná.

 

Foto - Facebook

 

Príde Hrdza

Čerešničkou na torte poľského programu bude vystúpenie prešovskej skupiny Hrdza, známej zo šou Česko-Slovensko má talent, ktorej rady posilnila speváčka Susanna Jara - pôvodom Ukrajinka s poľským občianstvom, a žije v Krakove. S tou sa skupina zoznámila koncom roka 2015, keď sa ich pôvodná speváčka vydala na vlastnú kariéru a v Poľsku sa Hrdza zúčastnila na súťaži autorskej rusínskej piesne.

„Susanna je speváčkou na svetovej úrovni, rozpráva bez prízvuku, nielen poľsky, ale aj rusínsky, ukrajinsky, rusky a začala sa učiť aj po slovensky,“ hovorí Slavomir Gibarti, šéf skupiny Hrdza. Ich štandardný koncertný program je prevažne v slovenčine, ale teraz nebude chýbať ani poľština a rusínčina.  

Kultúrne zážitky spestria poľské špeciality, okrem iného aj obľúbené krovky. Nebudú chýbať ani atrakcie pre deti.

Minulé roky toto podujatie navštívili tisícky záujemcov, organizátori dúfajú, že letná nálada aj tento rok do historického centra pritiahne davy, ktoré sú zvedavé na poľskú kultúru. Šéfka Poľského klubu v Bratislave Dorota Cibińska je presvedčená, že takým podujatím osloví nielen ľudí s poľskou národnosťou, ktorých na Slovensku pribúda (v roku 1991 sa k nim hlásilo 2602 osôb, v roku 2011 to bolo 3084), ale predovšetkým Slovákov a zahraničných hostí. Nevylučuje tiež prítomnosť Poliakov z blízkej Viedne, ktorí si poľské podujatia v Bratislave obľúbili.

.

Prečítajte si aj Príďte si v nedeľu k Dunaju potykať s Poľskom