NEW YORK, BRATISLAVA. Na kurty sa vrátila po 15-mesačnom treste za doping ako 146. hráčka sveta. Na prvý zápas proti svetovej dvojke Rumunke Halepovej nastúpila tak, ako si to vyžaduje postavenie najlepšie zarábajúcej športovkyne sveta. Tou Ruska Mária Šarapovová jedenásť rokov bola.

Na sebe mala malé čierne šaty vykladané krištálikmi od Swarovského za 600 dolárov. Šaty, ktoré českí komentátori nazvali koktejlovými, navrhol podľa Sydney Morning Herald ruskej tenistke bývalý módny návrhár Givenchy Riccardo Tisci.

 

Mária Šarapovová.  Foto - TASR/AP

 

Šaty zatienil výkon a emócie

Na chvíľu to vyzeralo, že to bude jediné, čím upúta pozornosť 23 772 divákov i reklamných partnerov na najväčšej tenisovej scéne sveta. Napokon, bývalá svetová jednotka sa vrátila na kurty už koncom apríla po vypršaní dištancu za užitie meldónia, neštartovala však ani na Roland Garros ani vo Wimbledone. Na US Open dostala kontroverznú divokú kartu.

 

 

Ale šaty zatienil Šarapovovej výkon a správanie. V šlágri úvodného dňa vyradila druhú nasadenú Rumunku Simonu Halepovú 6:4, 4:6, 6:3 a prejavila emócie, na ktoré u nej nie sme zvyknutí.

"Niekedy sa človek sám seba pýta, prečo tak tvrdo maká, a toto je presne ten dôvod,” povedala podľa médií po skvelom comeback dojatá Šarapovová v šatách od Swarovského. “Za všetkými tými kamienkami a malými čiernymi šatami je dievča, ktoré má veľa odhodlania a len tak nezmizne,” odkázala Šarapovová fanúšikom.

 

 

Šarapovová je v 3. kole

Mnohých svojimi slovami prekvapila. “Mária je ešte hladná po úspechu. Odsudzovali sme ju, ale to je preč. Potrebujeme ju v našom športe,” povedala o nej Chris Evertová pre ESPN. Americkú ikonu dojala reakcia Šarapovovej. “Nikdy som Máriu nevidela ukázať na kurte toľko emócií.”

 

Šaty Márie Šarapovovej v zápase proti Maďarke Babosovej.   Foto - TASR/AP

 

Víťazka US Open z roku 2006 a bývalá svetová jednotka Šarapovová vo Flushing Meadows posledné dva ročníky chýbala. V roku 2015 ju vyradilo zranenie a minulý rok trest za pozitívny nález na meldónium. Na US Open zatiaľ ukazuje veľkú bojovnosť. Prebojovala sa už do 3. kola, keď si po Halepovej poradila aj s Maďarkou Timeou Babosovou 6:7, 6:4, 6:1.

Zápas trval 2 hodiny a 19 minút. "V posledných dvoch dňoch som si tenisu užila naozaj dosť. Chcela som byť v tomto zápase čo najlepšie koncentrovaná, to sa mi podarilo," povedala po zápase ruská tenistka.

 

Mária Šarapovová.  Foto - TASR/AP

 

 

Prečítajte si aj Kristýna Plíšková: Rybáriková hrá škaredý tenis