Nedávno prišli na trh a bazár do Starej tržnice dve slečny a obidve mali dlhé sukne. Po mojich a manželových  komplimentoch mi povedali, že dlhé sukne sa budú nosiť vždy a že niet nad ich praktickosť. 

No neviem, neviem. Sama som nosila dlhé sukne (rozumej - dlhá sukňa= sukňa po zem) skoro 20 rokov. Cirkev, ktorú som navštevovala, začala po čase raziť teóriu, že žena je správne oblečená, len vtedy, keď jej odev voľne splýva až na zem. Ale veď, samozrejme! Pokiaľ ide o svadobné šaty, nočnú košeľu alebo plážovú sukňu...nemám problém. Skúste sa však v dlhej sukni sánkovať. Uznávam, že veľa vecí sa, samozrejme, v sukni robiť dá. Aj okopávať záhon, bicyklovať, aj bežať na vlak. Mám v tom bohaté skúsenosti. Dokonca som aj z kostýmových nohavíc dlhú sukňu prešiť vedela.

 


Raz pri detskom tábore v Tatrách, ktorý organizovalo spomínané spoločenstvo, vyšlo prekvapivé nariadenie. Do hôr treba ženám nohavice. Z bezpečnostných dôvodov. No, žiaľ tie, čo nohavice nemali, na túru do skál vtedy nešli. 

Trošku mi to celé s odstupom času pripomína iný extrémizmus v ženskej otázke a dnes som rada, že aj kresťania môžu nosiť to, v čom sa cítia dobre. Ja som po odchode z tejto cirkvi dlhú sukňu na seba zopár rokov nedala. Tak bol odpor k manipulácii silný.

 Toto leto sa dlhé sukne nosiť budú. Vlastne je to celkom sexi, neukázať všetko. Napríklad v Indii by žena práve nohy neukázala. V pohode otŕča holé bruško, ale nohy budú ukryté. A veď nech aj muži rozvíjajú svoju fantáziu, netreba im hneď všetko odkrývať.


A tak vyťahujem aj ja dlhú sukňu aj maxišaty na jar/leto 2015.

 

 

Prečítajte si aj Módna prehliadka na ekologickom trhovisku