Bol to prvý veľký prejav Mette Frederiksenovej (41), ktorá je najmladšou dánskou premiérkou v histórii krajiny a vo funkcii je od konca júna tohto roka. Po pätnástich hodinách politických debát musela premiérka vysvetliť poslancom a poslankyniam, prečo okrem štyroch slonov kúpila vláda aj ťavu Aliho. Nahrávka teraz koluje internetom ako hit. 

 

Dánska premiérka o slonoch

Dánska vláda od septembra vykupuje slonov z cirkusov, pretože chce do konca roka úplne zakázať chovať divoké zvieratá v cirkusoch. Preto z národného cirkusu Dannebrog odkúpila štyri slonice - Ramboline, Lary, Djungy a Jenny. Stálo ju to 11 miliónov dánskych korún (takmer 1 473 000 eur).  

Ukázala so však, že jedna zo sloníc ma naozaj blízky vzťah s ťavou menom Ali. Dánská národná televízia ich mala dokonca vo svojom dokumente v roku 2010 o cirkuse Danneborg, uviedla MF Dnes.

„Obdržali sme dôležité vyjadrenie, že oddeliť Ramboline a Ali by bolo veľmi zlé. A tak sme kúpili aj Ali,” vysvetľovala premiérka a rozosmiala sa tak, že sa k nej pripojili poslanci bez ohľadu na stranícku príslušnosť.

Premiérka údajne poďakovala extrémnym pravicovým politikom za podporu kúpiť ťavu, hoci sa volá Ali.

 

 

Najmladšia dánska premiérka, tvrdá azylová politika a Trump

Najmladšia premiérka v histórii Dánska vedie krajinu od konca júna tohoto roka. Sociálna demokratka si získala voličov a voličky ľavicovým ekonomickým programom, ale reštriktívnou azylovou politikou. V otázkach prisťahovalcov presadzuje rýchle deportácie a nepodporuje zlúčenie rodín, snaží sa počet prisťahovalcov zo zahraničia obmedziť. 

Rozvedená mama dvoch dcér sa do pozornosti médií v lete, keď kritizovala amerického prezidenta. Donald Trump vtedy zvažoval kúpu ostrova Grónsko, ktoré je územím Dánska.  Premiérka mu odkázala, že najväčší ostrov sveta nie je na predaj a že takéto úvahy považuje za absurdné. Trump potom odložil plánované stretnutie s dánskou premiérkou. Frederiksenová jeho rozhodnutie prijala s "poľutovaním a prekvapením", na čo jej Trump odkázal, že sa správala "hnusne".