LOS ANGELES, BRATISLAVA. Najviac nominácií na najprestížnejšiu filmovú cenu Oscar za rok 2015 získal podľa očakávania film REVENANT Zmŕtvychvstanie s Leonardom DiCapriom v hlavnej úlohe. Snímok režiséra Alejandra Gonzáleza Inarritua získal 12 nominácii. Druhý najväčší počet, desať, má scifi Šialený max: Zbesilá jazda. Sedem nominácií získal film Marťan. Oscar za najlepšieho režiséra bude čisto mužským súbojom.   

Film REVENANT Zmŕtvychvstanie je príbeh amerického lovca Hugha Glassova, ktorý sa po zrade ostatných lovcov vo výprave musí prebiť divočinou sám.  „Tento film je o prežití, o triumfe ľudského ducha, ale ešte viac o dôvere,“ povedal o filme herec Leonardo DiCaprio, keď pred štyrmi dňami získal za úlohu zradeného lovca Zlatý Glóbus.

 

Režisér Alejandro Iňárritu (vľavo) a herec Leonardo DiCaprio.

 

Desať nominácií na Oscara získal film, ktorý náš portál zaradili medzi 10 najinšpiratívnejších ženských hrdiniek za minulý rok. Dej austrálskeho post-apokalyptického akčného filmu Šialený max: Zbesilá jazda režiséra Georga Millerasa odohráva na púštnej pustatine v apokalypsou zničenej Austrálii, kde sa z benzínu a vody stali vzácne komodity. Max (Tom Hardy) a Imperátor Furiosa (Charlize Theron) spoja sily a spolu so skupinou oslobodených žien utekajú pred nebezpečným vodcom kultu menom Immortan Joe (Hugh Keays-Byrne). Theron hrá bývalú sexuálnu otrokyňu, ktorá sa stane bezcennou, keď jej zistia neplodnosť.

 

 

Neprekvapili ani nominácie pre film Marťan v hlavnej úlohe s Mattom Damonom. Za úlohu astronauta, ktorý počas misie na Mars uviazne na planéte, už Damon získal Zlatý Glóbus pre najlepšieho herca filmového muzikálu či komédie.

 


Matt Damon.

 

O Oscara za najlepšie herečku budú bojovať Cate Blanchettová za film Carol, ktorý denník Telegraph označil za nádherné, jemne priekopnícke dielo, ktoré môže byť zároveň tou najsmutnejšou vecou, ktorú ste kedy videli. Je to príbeh hlbšieho citu medzi mladou zamestnankyňou obchodného domu a príťažlivou zákazníčkou, ktorá prechádza krízou nešťastného manželstva.

 

Rooney Mara a Cate Blanchettová (vpravo).

 

Nominované sú aj Jennifer Lawrenceová (Joy), Charlotte Ramplingová (45 rokov), Saoirse Ronanová (Brooklyn) a Brie Larsonová (Room). Kanadsko-írska dráma Room (Izba) je voľne inšpirovaná uväznením unesenej Rakúšanky Natasche Kampuschovej.  Mama Joy (Brie Larson) pred svojím päťročným synom Jackom (Jacob Tremblay) tají, že sú uväznení.

 

 

Ďalšie nominácie

Najlepší film:
Spotlight
Mad Max: Zbesilá cesta
Revenant: Zmŕtvychvstanie
The Big Short
Marťan
Room
Brooklyn
Bridge of Spies

 

Najlepší režisér:
Alejandro G. Iňárritu (Revenant: Zmŕtvychvstanie)
George Miller (Mad Max: Zbesilá cesta)
Tom McCarthy (Spotlight)
Adam McKay (The Big Short)
Lenny Abrahamson (Room)

 

Najlepší herec v hlavnej úlohe:
Leonardo DiCaprio (Revenant Zmŕtvychvstanie)
Matt Damon (Marťan)
Michael Fassbender (Steve Jobs)
Eddie Redmayne (The Danish Girl)
Bryan Cranston (Trumbo)

 

Najlepšia herečka v hlavnej úlohe:
Brie Larsonová (Room)
Cate Blanchettová (Carol)
Saoirse Ronanová (Brooklyn)
Jennifer Lawrence (Joy)
Charlotte Ramplingová (45 Years)

 

Najlepší herec vo vedľajšej úlohe:
Christian Bale (The Big Short)
Mark Ruffalo (Spotlight)
Mark Rylance (Bridge of Spies)
Sylvester Stallone (Creed)
Tom Hardy (The Revenant)

 

Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe:
Alicia Vikander (The Danish Girl)
Jennifer Jason Leigh (The Hateful Eight)
Kate Winslet (Steve Jobs )
Rachel McAdams (Spotlight)
Rooney Mara (Carol)

 

Prečítajte si aj Pozrite si 10 najvýraznejších ženských filmových hrdiniek v roku 2015