Berlín. Poslanci dolnej komory nemeckého parlamentu schválili dnes uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia. Na hlasovaní sa zúčastnilo 623 členov Bundestagu. Za návrh, známy pod označením "manželstvo pre všetkých", hlasovalo 393 poslancov a 226, vrátane kancelárky Merkelovej, bolo proti. Štyria zákonodarcovia sa zdržali hlasovania. 

 


FOTO TASR/AP

Merkelová hlasovala proti

Merkelovej kresťanskí demokrati (CDU) a ich bavorskí spojenci z CSU doteraz blokovali všetky snahy zaradiť takéto sobáše do nemeckých právnych predpisov. 
Kancelárka sa tento týždeň vyjadrila v tom zmysle, že poslanci by mohli o návrhu hlasovať na základe vlastného presvedčenia, a nie pokynov svojich strán, čím fakticky uľahčila cestu k jeho schváleniu. Osa sama však hlasovala proti, informovalal agentúra DPA

 

Voľby v Nemecku menia situáciu


Problematika homosexuálnych manželstiev je horúcou témou pred septembrovými voľbami v Nemecku. Všetky hlavné strany takéto sobáše podporujú - okrem konzervatívnej CDU a CSU a nacionalistickej Alternatívy pre Nemecko (AfD). 
Sociálni demokrati (SPD) si uzákonenie manželstiev osôb rovnakého pohlavia kladú ako podmienku pre vstup do akejkoľvek budúcej koalície.

.

Prečítajte si aj Ohrozujú zväzky homosexuálov tradičnú rodinu? Čo hovoria čísla