Novou riaditeľkou sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS sa od 1. januára stala Anna Sámelová. Vo funkcii nahradí Miroslava Frindta, ktorý bol dočasne poverený vedením sekcie. TASR o tom informoval PR manažér RTVS Stanislav Čačko.

Novou šéfkou je Anna Sámelová

"S Annou Sámelovou som spolupracoval niekoľko rokov a považujem ju za jednu z najvýraznejších osobností našej žurnalistiky. Pozná veľmi dobre rozhlasové aj televízne spravodajské prostredie," uviedol generálny riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj.

Oceňuje, že Sámelová nie je len novinárkou praxe, ale má aj teoretické skúsenosti. "Na našu spoluprácu sa veľmi teším a som presvedčený, že bude prínosom nielen pre sekciu spravodajstva, ale celé vysielanie RTVS," doplnil.

Kto je Anna Sámelová

Anna Sámelová vyštudovala filozofiu a históriu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Pracovala ako redaktorka a moderátorka a v roku 1996 jej bola udelená Výročná cena Literárneho fondu za najlepší tvorivý novinársky čin za podiel na sformovaní rozhlasového denníka Žurnálu Rádia Twist.

Sámelová je zakladajúcou členkou Medzinárodného tlačového inštitútu IPI Slovensko, spoluautorkou viacerých etických kódexov v oblasti žurnalistiky a bola tiež členkou poroty Novinárskej ceny v Českej republike. V rokoch 2006 - 2012 zastávala post riaditeľky Centier spravodajstva RTVS. Od roku 2017 pôsobí na Katedre žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Sámelová nahradí odvolanú Hlucháňovú

Na pozíciu riaditeľky sekcie spravodajstva a publicistiky RTVS nastupuje 2. januára 2023. "Návrat do RTVS po vyše desiatich rokoch nie je jednoduchý. Verím však, že spolu s kolegami, ktorí v rozhlasovom a televíznom spravodajstve pracujú, sa nám podarí urobiť kus dobrej práce nielen v hlavných správach, ale aj v prúdovom vysielaní oboch programových služieb RTVS," uviedla Sámelová.

Nového šéfa ši šéfku spravodajstva a publicistiky hľadolo vedenie RTVS od 18. novembra, keď odvolalo Máriu Hlucháňovú. Deň predtým totiž odvysielali v novej spravodajskej stanici:24 hodinový prejav Roberta Fico zo snemu jeho strany SMER-SD. S ňou odišli aj Alfonz Šuran, ktorý bol intendantom :24, šéfdramaturg spravodajského okruhu Peter Nittnaus a aj vedúca odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky Andrea Fajnorová.

„Odvysielanie prejavu Roberta Fica zo snemu strany SMER-SD na spravodajskom okruhu RTVS:24 17. novembra 2022 považujem za veľmi nešťastné a znepokojivé. Predovšetkým preto, že v takýto sviatok nemá vo vysielaní RTVS mať priestor žiadna politická strana. Vysielanie verejnoprávneho média musí byť priestorom na pripomínanie demokratických dôsledkov a výdobytkov Nežnej revolúcie, ktoré považujem v tomto čase za mimoriadne dôležité. Ja osobne vnímam tento sviatok ako historicky prelomový v našich dejinách a preto som pristúpil k vyššie uvedenému riešeniu,“ uviedol vtedy dôvody odvolania pôvodného vedenenia spravodajstva generálny riaditeľ Ľuboš Machaj.