Dva nové legislatívne návrhy, ktoré sa týkajú obmedzenia interrupcií, by nemali byť zaradené do októbrovej schôdze parlamentu, pretože ide o návrhy v tej istej veci, o ktorých poslanci a poslankyne hlasovali na septembrovej schôdzi. V otvorenom liste predsedovi parlamentu Andrejovi Dankovi na to upozornili tri ženské organizácie s tým, že “nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.”

Organizácie Možnosť voľby, Aspekt a iniciatíva Povstanie pokračuje upozorňujú, že od konca leta je to už šesť pokusov legislatívne zasiahnuť do osobnej slobody a dôstojnosti žien. 

 

Návrh SNS: Zákaz reklamy na potraty a tlkot srdca

“Návrh predložený poslancami OĽANO a Richardom Vašečkom je kombináciou dvoch legislatívnych návrhov, ktoré v septembri neprešli do druhého čítania. Návrh poslankýň SNS obsahuje nové úpravy, zároveň však upravuje aj rovnaké právne vzťahy, o ktorých sa neúspešne hlasovalo v septembri. Preto by išlo o prerokovanie “tej istej veci“,” hovorí Adriana Mesochoritisová z organizácie Možnosť voľby, ktorá je tiež členkou Rady vlády SR pre ľudské práva, národnostné menšiny a rodovú rovnosť a podpredsedníčkou Výboru pre rodovú rovnosť.

Návrh Evy Smolíkovej, Evy Antošovej a Magdalény Kuciaňovej z dielne SNS chce zakázať reklamu na potraty nielen pre slovenské ženy, ale aj pre ženy žijúce v zahraničí. Za porušenie zákona stanovili pokutu na 66 400 eur. Lekári by podľa tohto návrhu museli ženám, ktoré chcú podstúpiť umelé prerušenie tehotenstva,  počas sonografického vyšetrenia ukázať embryo a bezplatne ho vytlačiť. Ak to bude technicky možné, majú tiež zabezpečiť, aby počula tlkot srdca. 

 

Návrh OĽANO: Len iný názov

Druhý návrh zákona, s ktorým prichádza OĽANO a Richard Vašečka, nemá túto problematiku priamo v názve zákona, ale návrh predkladá v rámci novely zákona o sociálnom poistení.  “V novom návrhu poslanci OĽANO a Richard Vašečka vynechali článok I z pôvodného návrhu predloženého na septembrovej schôdzi (dotýkajúceho sa spoplatnenia umelého prerušenia tehotenstva pre ženy nad  40 rokov), čím sa vyhli tomu, aby do názvu zákona uviedli, že ide o zmenu a doplnenie zákona č. 73/1986 Zb. o umelom prerušení tehotenstva,” píšu ženské organizácie v otvorenom liste Andrejovi Dankovi. 

„V princípe je to rovnaký návrh ako ten, čo na poslednej schôdzi parlamentu tesne neprešiel do druhého čítania," dodáva Mesochoritisová. Návrh OĽANO vtedy neprešiel o jediný hlas.

Ženské organizácie proti návrhom politikov a političiek protestujú. "V situácii, keď ženy zažívajú traumatizujúce pôrody a rodičia stoja v radoch pred škôlkami, aby sa tam ich deti vôbec dostali, tu politické strany opakovane riešia neexistujúce problémy a správajú sa k ženám ako k nesvojprávnym občiankam," uviedla Zuzana Maďarová z organizácie Aspekt.