Na šesť mesiacov väzenia odsúdili v utorok v Bielorusku novinárku pre obvinenia zo zverejnenia lekárskych záznamov aktivistu Ramana Bandarenku, ktorý zomrel vo väzbe na následky poškodenia mozgu a ďalšie zranenia z bitky. Informovala o tom agentúra Reuters.

Bondarenka - žiaden alkohol

Vyšetrovatelia tvrdia, že Bandarenka vykazoval známky intoxikácie - požitia alkoholu. Novinárka nezávislého spravodajského webu TUT.by Kaciaryna Barisevičová naopak informovala, že v tele obete nebol zistený žiaden alkohol. Lekár Arciom Sarokin, obvinený z poskytnutia lekárskych záznamov Barisevičovej, dostal podmienečný trest.

K incidentu s Bandarenkom došlo 11. novembra 2020, keď ho neidentifikované osoby uniesli z dvora bytového domu, kde býval, na neznáme miesto. Bandarenka vyšiel na dvor, aby neznámym osobám zabránil v ničení úprav vo dvore, ktoré si urobili obyvatelia bytového domu ako prejav podpory bieloruskej opozície.

Bondarenka v nemocnici zomrel

Neskôr po predpokladanom únose 31-ročného Bandarenku priviezli do jednej z minských nemocníc s ťažkými zraneniami. Lekári mu diagnostikovali poranenie hlavy, mozgový edém a mnohopočetné modriny. Napriek urgentnej operácii mladík zomrel.

Bandarenkov aktivizmus bol súčasťou snáh časti bieloruských občanov postaviť sa proti falšovaniu výsledkov prezidentských volieb, ktoré sa v Bielorusku konali v auguste minulého roku a za ktorých víťaza bol vyhlásený Alexander Lukašenko. Úrady tvrdili, že zverejnenie informácií o Bandarenkovi predstavuje hrozbu pre verejnú bezpečnosť, pripomína Reuters.