WELLINGTON. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa vo štvrtok - šesť týždňov po pôrode - ujala svojich pracovných povinností. Informovala o tom agentúra DPA. Tridsaťosemročná politička, ktorej sa 21. júna narodila dcéra Neve Te Aroha, si prevzala po krátkej rodičovskej prestávke úrad od zastupujúceho premiéra Winstona Petersa. Ten následne odcestoval na schôdzku ministrov zahraničných vecí združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) do Singapuru.

 

 

Ardernová bude pracovať z Aucklandu

Kancelária predsedníčky vlády potvrdila, že Ardernová bude prvé dni pracovať z Aucklandu, odkiaľ sa spoločne s rodinou v sobotu premiestni do Wellingtonu. Ardernová je po bývalej pakistanskej predsedníčke vlády Bénazír Bhuttovej druhou ženou na svete v novodobých dejinách, ktorá sa počas zastávania premiérskej funkcie stala matkou.

 

Ardernovú vystrieda partner Clark

Ardernová si po pôrode podľa očakávania vybrala šesť týždňov rodičovskej dovolenky, zastupoval ju podpredseda vlády Peters. Premiérka však mala počas tohto obdobia k dispozícii všetky vládne dokumenty. Teraz ju v rodičovských povinnostiach vystriedal jej partner Clark Gayford. Ardernová zistila, že je tehotná necelý týždeň pred tým, ako sa vlani v októbri ujala úradu premiérky. Pár tehotenstvo oznámil v januári.