Bude iba druhou premiérkou na svete, ktorá porodí v úrade. Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová sa šesť týždňov po pôrode, vráti do práce a doma ostane jej partner, televízny moderátor Clarke Gayford (41).

„Detská izba je pripravená, máme nové kúrenie – Jacinda neznáša zimu. Som nervózny a vďačný za každú radu,“ povedal Gayford pre denník Guardian. Poradiť si nechal od bývalého amerického prezidenta Baracka Obamu, otca dvoch dcér. „Hlavné je nepanikáriť, robiť chyby je v poriadku,“ poradil mu exprezident.

 

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová a jej partner Clarke Gayford prichádzajú do Buckinghamského paláca  v apríli 2018. Foto - TASR/AP

 

Partnerovi Ardernovej radil aj princ William

Radil mu aj britský princ William, čerstvý trojnásobný otec, nominovaný aj na otca roka. „Všetci mi teraz hovoria, že sa pár rokov poriadne nevyspím, tak dúfam, že  zúročím roky, ktoré strávil ako DJ,“ smeje sa Gayford.

Vzorom sú mu aj jeho sestry. „Jedna má troch malých synov, nemajú ani štyri roky, druhá má dve dcéry. Byť otcom na plný úväzok zase nie je nič neobvyklého, keď Jacinda oznámila svoj plán, kontaktovali nás desiatky otcov, ktorí sú doma s deťmi,“ povedal Gayford.

Moderátor Nechce prestať pracovať úplne, ale záležať to bude od dieťaťa. „Pokiaľ to pôjde, pracovať úplne neprestanem, ale opatrovateľku hľadať nebudeme,“ povedal moderátor, ktorý má šou o rybárení. Sám je veľmi dobrý kuchár.  

 

 

Ardernová porodí ako druhá premiérka v úrade

Gayfordovi je jedno, či to bude chlapec alebo dievčatko. „Bojím sa len, že zdedí gayfordský nos. Všetci ho máme, presadil sa aj u mojich neterí a synovcov. Povahu by ale naše dieťa mohlo mať po mamičke,“ povedal budúci otec.

Šéfka Novozélandskej strany práce prevzala funkciu predsedkyne vlády vlani v októbri, čím sa skončilo takmer desaťročné vládnutie konzervatívnej Novozélandskej národnej strany. Krátko na to oznámila, že je tehotná. V najbližších dňoch sa stane iba druhou premiérkou, ktorá poradí vo funkcii. Prvá na svete bola podľa BBC bývalá pakistanská premiérka Benazir Bhuttová, ktorá sa do úradu dostala v roku 1988 a o dva roky neskôr sa jej narodila dcéra.