Moskva. Jakutský mestský súd nevyniesol rozhodnutie o administratívnom treste pre dve členky. Kauzu Marije Aľochinovej a Oľgy Borisovovej súd vrátil polícii, aby odstránila nedostatky v spise, informovala agentúra Interfax. Zadržané mladé ženy priamo zo súdnej siene prepustili na slobodu.

Ruská polícia zadržala členky Pussy Riot po tom, ako v nedeľu uskutočnili protest pred väzenskou kolóniou IK-1 v Jakutsku, kde si Sencov odpykáva trest 20 rokov väzenia.

Ukrajinského filmára a aktivistu Oleha Sencova zadržali v roku 2014 na Krymskom polostrove. Vojenský súd v Rostove nad Donom ho v auguste 2015 uznal za vinného z vytvorenia teroristickej organizácie na Krymskom polostrove, zo spáchania dvoch teroristických útokov a prípravy ďalšieho atentátu a odsúdil na 20 rokov odňatia slobody v pracovnom tábore s prísnym režimom.

Sencov, ktorý patril k aktívnym odporcom ruskej anexie Krymského polostrova, označil všetky obvinenia za vykonštruované. Kyjev považuje jeho kauzu za politicky motivovanú. Sencov pred časom požiadal ruské úrady, aby si trest mohol odpykať na Ukrajine, jeho žiadosť však bola zamietnutá.

Aľochinová bola jednou z dvoch členiek Pussy Riot, ktoré v roku 2012 odsúdili za protiputinovský protest v pravoslávnom Chráme Krista Spasiteľa v Moskve. Z väzenia ich prepustili len niekoľko mesiacov pred uplynutím vymeraného dvojročného trestu.

 

Prečítajte si aj Procházková: Ženy na Ukrajine sa naučili rozoznávať zbrane