K premlčacej dobe za znásilnenie sa vládna koalícia postavila rovnako ako k celej novele Trestného zákona. V zrýchlenom konaní predviedla, že nejde o obete, ale o úzku skupinu privilegovaných vinníkov, pre ktorých prepísala právny poriadok.

Premlčacia doba za znásilnenie

Pomenoval to za ňu briskne poslanec Richard Glück, ktorý do parlamentu nastúpil iba pár hodín pred schvaľovaním a hneď ukázal, ako zapadol. Za vinníkov označil vlastne ženy, ktoré pridlho váhajú, než znásilnenie oznámia. Vraj si neskoro “spomenú, že boli niekým znásilnené a na základe takéto tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania”.

Že veď to si žena asi všimne, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť, táral poslanec, ktorý si nevšimol, že má vyštudované právo.

Prežiť znásilnenie nie je ako nahlásiť vykradnutý byt. Obeti trvá aj niekoľko rokov, než si uvedomí, čo sa jej stalo, snaží sa s tým vyrovnať bez svedkov, pretože má obavy z reakcie rodiny, ovláda ju silný pocit hanby, ktorý v sebe dusí.

Preživšie znásilnení mlčia

Viktimologické štúdie naznačujú, že preživším trvá viac ako 10 rokov, než sa vôbec niekomu zveria s tým, čo sa im stalo. Postoj spoločnosti a arogancia niektorých politikov, či policajtov výrazne prispieva k tomu, že ženy prípady ani nikdy nenahlásia.

Na Slovensku je podľa štatistík v porovnaní s Rakúskom 10-násobne menej znásilnení. V skutočnosti však neziskové organizácie, ktoré ženám pomáhajú, hlásia, že až 85 percent Sloveniek po incidente nevyhľadá pomoc a nehovoria o tom, čo sa im stalo.

Vysvetľovať to Richardovi Glückovi, ktorý ukázal ako si predstavuje právo a spravodlivosť, keď vrazil Matovičovi, čo narušil tlačovku Smeru, je zbytočné. Rovnako, ako vám dôjde slušná slovná zásoba, keď minister spravodlivosti Boris Suska (Smer) vyhlási, že Slovensko bude s novelou Trestného zákona lepšie a hlavne spravodlivejšie pre všetkých občanov.

Pre všetkých určite nie a ani pre väčšinu. Tej sa ešte môže zastať prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá sa pokúsi urobiť všetko preto, aby zákon nenadobudol účinnosť.

Bolestne nám pripomenie, aká neobmedzená moc vládnej koalície nás čaká po skončení jej volebného obdobia. Moc, pre ktorú utrpenie žien a ochrana slušných ľudí nič neznamená.