Vládna koalícia Smeru, Hlasu a SNS schválila 78 hlasmi novelu Trestného zákona, ktorá okrem zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry obsahuje aj podstatné zmeny v Trestnom zákone a Trestnom poriadku, ktoré budú mať podľa aktuality.sk vplyv na tisícky už rozbehnutých konaní.

Okrem iného tým skrátila premlčacie doby v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužitia maloletých na polovicu a to z 20 na 10 rokov.

Ešte pred schválením na to upozornila poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Števulová (PS). Pozmeňujúci návrh kritizovali opozičné strany PS, SaS a KDH.

Poslanec Glück: Je to dobrá zmena

Skrátenie premlčacej lehoty z 20 na 10 rokov obhajoval poslanec Smeru Richard Glück. Podľa neho to motivuje ženy, aby znásilnenia nahlasovali. „Pozrite, čo sa deje v Amerike. Po 18 rokov si žena spomenie, že bola niekým znásilnená a na základe takéto tvrdenia začne vydieranie, mediálny lynč a neúčelné trestné konania,“ povedal poslanec Smeru.

„Premlčacia doba začne plynúť momentom znásilnenia tej ženy. Tak asi o tom vie, všimne si to, keď ju niekto znásilní, a môže ten trestný čin nahlásiť,“ vyhlásil s tým, že “takáto zmena dobrá a nevyhnutná, pretože motivuje ženy, aby takéto trestné činy ihneď nahlásili, aby sa mohli náležite vyšetriť a trestať”.

Opozičné poslankyne návrh kritizujú

Poslankyňa Zuzana Števulová (PS) poukázala na to, že koalícií až tak záleží na ich beztrestnosti, že neváhajú zmariť akúkoľvek nádej na spravodlivosť pre obete sexuálnych trestných činov.

"Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) minimálne od včera vie o ubližujúcej zmene Trestného zákona, ktorá drasticky skráti premlčaciu lehotu pre trestný čin znásilnenia z 20 na desať rokov," uviedla podľa TASR Števulová. Ministra osobne vyzvala, aby zariadil nápravu. Jej apely podľa nej odignoroval.

Poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) na štvrtkovej tlačovej besede uviedla, že považuje znižovanie premlčacích dôb v prípade znásilnenia a sexuálneho zneužívania maloletých za neprijateľné. Argumentovala, že premlčacie doby sú preto tak dlhé, aby obete mali nádej, že sa tieto skutky vyšetria. Zdôraznila, že koalícia tvrdila, že premlčacie doby sa majú znižovať iba pri ekonomických trestných činoch.

Zníženie premlčacích dôb kritizovala na tlačovej besede aj poslankyňa Martina Holečková (KDH). "Je to výsmech všetkým obetiam, ktoré zažili sexuálne násilie," uviedla. Dodala, že naďalej budú prichádzať s návrhmi, ktoré budú zlepovať postavenie obetí akéhokoľvek násilia.

EÚ premlčacie doby predlžuje

Európska únia naopak žiada členské krajiny, aby predĺžili premlčacie doby za trestný čin znásilnenia. Viaceré členské štáty Európskej únie prijali vo vzťahu k obetiam sexuálneho zneužívania oveľa priaznivejšiu právnu úpravu, aká v súčasnosti platí na Slovensku.

Vo Veľkej Británii sa v súčasnosti sexuálne zneužívanie detí vôbec nepremlčiava. V Nemecku sa sexuálne zneužívanie môže premlčať až po 30 rokoch od dosiahnutia 21 rokov veku obete.