Zuzana Kronerová patrí k popredným slovenským herečkám a jej autentické výkony spolu s nezameniteľným hlasom si získali priazeň mnohých divákov.

Na otázku TASR, aký prínos vidí vo svojom povolaní odpovedala: "Herectvo je ako každý druh umenia - možnosť komunikovať nejakú tému, vyjadriť sa k tomu, čo sa deje v nás a okolo nás. Samozrejme, herec musí ovládať aj remeslo, teda mať dobrú pamäť, hlas, reč a chuť stále sa zdokonaľovať. Mňa najviac očarúva magnetizmus, ktorý vzniká pri divadelnom predstavení, keď sú spolu v tom istom priestore a čase živí herci so svojím publikom."

Kronerová oslavuje 70 rokov

Herečka Zuzana Kronerová sa narodila rodičom – hercom 17. apríla 1952 v Martine. S otcom Jozefom Kronerom a matkou Teréziou Kronerovou rodenou Hurbanovou sa v roku 1956 presťahovali do Bratislavy.

Vyštudovala herectvo na Vysokej škole múzických umení (VŠMU) v Bratislave, kde pedagogicky pôsobí aj v súčasnosti. Svoju hereckú kariéru začala v roku 1974 v Trnavskom divadle. Po piatich rokoch prešla do bratislavskej Novej scény, kde hrala osem rokov. V roku 1990 začala hrať v Činohre Slovenského národného divadla (SND), pôsobila tu tri roky.

V súčasnosti je členkou divadla Astorka Korzo'90, kde hrá v inscenácii Obchod na korze z roku 2000 manželku Tóna Brtka. Účinkuje tiež v hre Tichý dom, kde exceluje spolu so Zitou Furkovou v postavách dvoch vyslúžilých zboristiek národného divadla, v ďalšej hre Cesta dlhého dňa do noci. Exceluje aj v monodráme Shirley Valentine, naštudovanej v rámci umeleckej platformy Černá labuť.

Kronerová - komediálna a dramatická herečka

Herečka patrí medzi výrazné komediálne, ale aj dramatické herečky. V divadle, filme, ale aj televízii a rozhlase stvárnila desiatky postáv. Hosťovala v Národnom divadle v Prahe (ČR) v postave Kateřiny v Markéte Lazarovej, hre naštudovanej podľa románu Vladislava Vančuru.

V českom filme si prvýkrát zahrala v roku 2001. Išlo o film Divoké včely, ktorý režíroval Bohdan Sláma a ktorý na 31. medzinárodnom filmovom festivale v holandskom Rotterdame v roku 2002 získal hlavnú cenu Tiger Award.

Za najlepší herecký výkon vo vedľajšej úlohe v tomto filme ju komisia navrhla tiež na ocenenie Českej filmovej a televíznej akadémie - Český lev 2001. Začiatkom marca 2002 si sošku z Prahy priniesla. Účinkovala aj v ďalších filmoch režiséra Slámu, napríklad Štěstí (2005), Venkovský učitel (2007), Štyri slnká (2012). Hrala v televíznej rozprávke Zhŕňajova nevesta (1978). Vynikajúco stvárnila postavu jednoduchej vidiečanky vo filme režiséra Juraja Jakubiska Nevera po slovensky (1980).

Bohatú filmografiu Kronerovej dopĺňajú snímky Pupendo (2003), Masaryk (2016) i Muž se zaječíma ušima (2020), pričom za posledný z uvedených filmov získala len pred pár dňami ocenenie Slnko v sieti.  Zuzana Kronerová sa venuje aj spevu. V repertoári má šansóny, v minulosti naspievala pesničku Čerešne s textom Milana Lasicu.

Štátne vyznamenie aj titul Žena roka

Víťazkou ankety Žena roka sa stala v roku 2010. V tom istom roku dostala cenu od organizátorov Festivalu rozhlasových hier Zázračný oriešok. Zuzana Kronerová je jednou z laureátov divadelnej ankety Dosky.

V júni 2011 si prevzala na filmovom festivale Art Film Fest v Trenčianskych Tepliciach ocenenie Hercova misia za mimoriadny prínos hereckému umeniu vo filme a pripevnila mosadznú tabuľku so svojím menom vo Festivalovom parku.

V januári 2012 ju ocenili Krištáľovým krídlom za rok 2011 v kategórii divadlo a audiovizuálne umenie za postavu Violet v inscenácii martinského divadla August na konci Ameriky. Zuzana Kronerová je tiež držiteľkou Krištáľového krídla (2012) a Radu Ľudovíta Štúra I. triedy (2018).