Čím bližšie je Delta, tým viac šialeností si čítam. Nestíham sa čudovať. Napríklad dnes som na mojom Facebooku videla článok u troch rôznych žien (jedna z nich je poslankyňa parlamentu). Autorka sa v článku sťažuje na výhody očkovaných, že sú falošné.

Podložila to článkom The New York Times, zdôraznila, že je to kredibilný zdroj a nie fake news (podpisujem), a citovala z článku. Vraj americká CDC povedala, že pri Delte je pravdepodobnosť, že vakcíny nebudú fungovať. Kontrolky kritického myslenia mi zablikali, čítam kvantá článkov, nič také som ešte nepočula.

Očkovanie a delta

Zhodou okolností si New York Times predplácam, klikla som si na článok a celý si ho prečítala. Autorka článku vytrhla z kontextu vetu a ešte ju aj zle preložila. Celý článok teda postavila na svojej vlastnej dezinterpretovanej hypotéze, že vakcína podľa CDC na deltu nefunguje.

V skutočnosti článok po celý čas hovorí o tom, že sa zmenilo pri delte jediné - aj očkovaní šíria vírus. Stále však platí, že je takmer nulová šanca, že ktokoľvek s vakcínou skončí na ventilácii.

Článok primárne pojednával o tom, že CDC odporúča aj očkovaným opäť nosiť rúška a respirátory (pretože v USA túto povinnosť už zrušili aj pre interiéry, u nás nie).

Mám luxus, ktorý nemá väčšina Slovákov. Podľa prieskumov vie len 15 percent ľudí na Slovensku po anglicky tak, že dokáže porozumieť aj komplikovaným textom. Drvivá väčšina ľudí, ktorí si ten slovenský článok prečítali, sa prosto nemôžu prekliknúť a prečítať si originál. Drvivá väčšina ľudí si nevie pozrieť originál štúdie, ktorú niekto cituje, a už vôbec sa nevyzná v tom, ako štúdie interpretovať.

Internet je plný absolútnych volovín, ktoré nikto nikdy nepovedal, žiadni vedci neodporúčajú a znamenajú niekedy presný opak toho, čo vám deklaruje čudný portál. V tieto dni vám tiež niektorí povedia, že väčšina nakazených v Británii sú očkovaní. Aj to, že nejaká časť ľudí hospitalizovaných v nemocniciach v Anglicku, sú očkovaní. Je to tak.

Očkovaní a hospitalizácie

Lenže nedá sa to povedať takto jednoducho. Aj analytik Martin Smatana vysvetľuje, že k 19. júlu bolo v kategórii 50 plus zaočkovaných hospitalizácií 703 a nezaočkovaných 440. Lenže, v Británii je zaočkovaná väčšina populácie - 20 miliónov ľudí. Iba 2 milióny sa nedalo zaočkovať. Takže kým z 20 miliónov ľudí bolo len 703 hospitalizácií, z dvoch miliónov ich bolo AŽ 440. Po lopate povedané poľnohospodárskym jazykom - mám sto očkovaných jabĺk, a iba jedno je červivé. Alebo mám sto neočkovaných jabĺk a červivých ich je za rovnaký čas až 10.

Ak by som vám ale povedala, že v Anglicku je starších ľudí hospitalizovaných viac očkovaných, znelo by to inak, že? Bola by to síce pravda, ale chýbal by vám kontext. Takže by vás niekto ľahko zmanipuloval do toho, aby ste si mysleli, že očkovanie vás vlastne pred smrťou na covid neochráni, pričom z dát vyplýva, že presný opak je pravda.

Žijeme v ťažkej dobe. Nie každý má výbavu, čas a chuť overovať si každú sprostosť, ktorú vidí na sociálnych sieťach. Chápem to. Ale ešte pred tým, než príde tretia vlna (podľa niektorých vlna, ktorá zasiahne nezaočkovaných), vyberte si prosím hodnoverné zdroje. Čítajte seriózne médiá, dajte like facebooku ministerstva zdravotníctva, alebo vedcom - Martin Smatana, Richard Kollár, Inštitút zdravotných analýz, ŠÚKL ale aj iné dávajú von hodnoverné jednoduché informácie, z ktorých sa dá ľahko orientovať.

Keď ste chorý, chcete lekára 

Keď si zlomíte nohu, chcete roentgen a lekára. Tak prečo pri očkovaní veríte výživárovi Bukovskému? Ak je to špirálovitá zlomenina, chcete, aby vás operoval chirurg. Neverili by ste susede Anke, ani Ferovi z krčmy, že si máte na to dať octanovú masť a dva týždne čakať, či zaberie.

Keď má vaše dieťa štyridsiatky horúčky a neviete ich zraziť, letíte na pohotovosť, a žiadate lieky od lekára, či lekárky. Nešli by ste na Facebook, pozrieť si, čo k tomu píše Štefan Harabin. A ak máte zápal slepého čreva, nebudete protestovať pred prezidentským palácom, ale okamžite letíte na urgent, pretože potrebujete operáciu.

Ak by vás dnes v článkoch niekto presviedčal, že zlomeninu vyriešite práškovým kolagénom vo vode, ťukali by ste si na čelo, čo to je za idiota. Nenechajte sa zmiasť, stratiť, zblbnúť hlúpymi článkami, ktoré dezinterpretujú vedu. Tentokrát vás to totiž, bohužiaľ, môže stáť aj život.

Ženy v meste, dajte sa prosím zaočkovať, kým je čas. Želám vám úspešný týždeň!

Chcete si pravidelne čítať stĺpček Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?