Žijeme zvláštne časy. Neodpúšťa sa, nediskutuje sa, nechybuje sa, nálepkuje sa a odsudzuje sa. Nehovorím o očkovaní, nehovorím o covide, ani o politike. Žijeme takto v bežnom živote.

Jedna chyba vás definuje na roky, možno na celý život. Ľudia sú ožrani, alkoholici, aj keď sú po liečení a začali nový život. Hentá je anorektička, tam ten podviedol svoju ženu, a tá baba? Nemanželské dieťa.

Petra Blaščák o alkohole

Máme nálepky, pomenovania a všetky vás definujú. Nič iné ako keby neexistovalo. Blbá blondína, škaredá moletka, stará dievka. Je to strach? Nepochopenie? Bojíme sa toho, že aj niekto, kto je proti/za očkovanie (vyberte si, čo chcete) má inú stránku? Že môže byť dobrá matka, alebo chodí opatrovať osamelú susedku? Je to príliš náročné nedecimovať ľudí len na jeden prívlastok?

Minulý týždeň mi kolegyňa hovorila príbeh. Petra Blaščák dala rozhovor Barbore Marekovej v našom podcaste Denníka SME Ľudskosť. Mimochodom, ak ešte nepočúvate, odporúčam. Petra tam hovorila o alkohole, o tom ako s ním mala problém a ako ho riešila. Otvorila sa a úprimne o tom rozprávala.

A Petra má okrem toho krátke vlasy a výrazné tetovania. Tri veci, ktoré sa ženám neodpúšťajú za žiadnych okolností. Komentáre boli nechutné, vlastne ich ani neradno čítať. Ale opäť som premýšľala, prečo potrebujeme ľudí zhodiť a znevážiť? Prečo si to niekto vypočuje, pozrie a povie - kristepane, nech sa prepije na smrť, a zdochne?

Nálepky na ľudí

Ale je to vždy lekcia aj pre mňa. Občas mám tiež rýchle súdy. Tiež nálepkujem, hoci sa s tým snažím bojovať. Tiež je pre mňa ťažké vidieť aj za niekým, kto má nenávistné názory, človeka. Časom však zistíme, že do všetkých nálepiek obliekajú aj nás - príliš tučná, príliš chudá, prežiera sa, má krivý nos, hrozne hlučná, tá je introvertka, malé/veľké prsia, tá má hnusné vlasy.

Časom proste zistíte, že nálepky sú hrozné, pretože nálepkujú aj vás. Nevyhoviete nikdy, nevyhoviete ničomu. Nevyhoviete. Čím menej bude nálepiek, tým lepšie sa každému bude dýchať. A čím viac uvidíme v človeku viac ako len jednu nálepku, tým reálnejší uvidíme svet. Aj ľudia, ktorí s vami bytostne nesúhlasia, môžu mať pekný a zaujímavý život.

Proste svet nie je čierny ani biely. Ani jednotky a nuly. Svet je celá škála sivej a medzi jednotkou a nulou je ešte veľa čísel. Život je pestrý, tak ho nerobme fádnym.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?