Viete, v čom sme v poslednej dobe najhorší? V každodennosti. V obyčajnej každodennosti - pozdrav, suseda vo výťahu, predavačka v potravinách, predajca Nota bene na rohu. Každodennosť, pri ktorej sa nevieme správať.

Minulý týždeň na mňa za jeden deň trúbili na prechode dvaja ľudia. Prvému sa zdalo, že idem cez prechod príliš pomaly, stiahol okno a vulgárne mi z dodávky vynadal. Druhý sa ponáhľal a stál na prechode, kde išlo naozaj veľa ľudí. Ponáhľal sa tak, že ma skoro prešiel a ako ospravedlnenie mi ukázal prostredník. Každodennosť, nezvládame ju, pomyslela som si.

Naštvaní ľudia na ulici

V ten istý deň som šla cez centrum Bratislavy a chcela si kúpiť Nota bene. Nemala som hotovosť, ale pristavila som sa pri predajcovi aspoň na pár slov. Časopis mi dal, hoci som nemala peniaze. "Nabudúce mi dáte, nevadí," povedal a žiarivo sa na mňa usmial.

Čím to je, že človek, ktorý sa má najhoršie, každodennosť zvláda oveľa lepšie ako my?

A tak som si dala na tento rok záväzok. Budem každodenne milá. Aj na ľudí, ktorí nie sú. Možno im zomrela pred pár dňami mama, alebo ich vyhodili z práce. Možno mali zlý deň a inak to nejde.

Niekto totiž musí preťat tento kolobeh naštvaných ľudí, ktorí by najradšej zrazili babku s barlou na prechode, lebo prosto ide príliš pomaly a zdržuje. Možno mi to nevyjde každý deň, ale niekde treba začať.

Etické dilemy

Čítala som tento týždeň stĺpček v New York Times, kde riešia etické dilemy. Ľudia môžu písať rôzne problémy, ktoré riešia. Jeden šesťdesiatnik napísal, že jeho brat potrebuje obličku a zrejme ju bude chcieť od neho, ale šikanoval ho pol života a snažil sa ho vydediť.

Odborník na etiku mu neradil ultimatívne, ale uzatvoril to tým, že ak by bratovi nepomohol, zrejme by poprel sám seba a vyčítal si to.

Nestojíme pred dilemou darovať obličku, stojíme len pred úlohou nevynadať predavačke, lebo pomaly blokuje a zaželať jej pekný deň, pretože možno je to piata šichta za sebou a doma ju čakajú tri deti, ktoré sú samé.

Ženy v meste, pridajte sa ku mne a buďme lepšie v každodennosti. V komentároch pod článkami začnúc a správaním sa na ulici končiac. Bude sa nám žiť lepšie. To vám garantujem.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?