Katka Koščová vraj schudla. Netušila som to. Sledujem ju, mám ju rada, ale takéto veci ma zväčša nezaujímajú. Dozvedela som sa to až po tom, čo o tom sama napísala. Bulvár jej začal písať ako sa jej to podarilo.

A tak sama priznala, že jej začali písať, volať, ale že o tom nechce hovoriť. "Nakoniec zostávala tá Koščová, ktorá sa príšerne oblieka a k tomu ešte aj príšerne vyzerá," hovorí Katka a nedá sa nesúhlasiť.

Koščová a bodyshaming

Aj ja si spomínam, ako písali, že je dogabaná, že sa nevie obliecť, že je tučná a tak celkovo, že nezapadá do obrazu showbiznisu. Bolo to už dávno, ale človek nezabudne. "Roky som sa tvárila, že mi bodyshaming nevadí, lebo sú predsa dôležitejšie veci, ale pravdou je, že som tým veľmi trpela," dodáva Katka a niet sa čo čudovať.

A nie je to len jej príbeh, je to vlastne príbeh nás všetkých. Každému z nás rodina hovorí, že si príliš chudá, alebo príliš tučnučká. Že veľa ješ alebo ješ príliš málo. Tak celkovo máš v tej sukni veľký zadok a tamto a hento ti nepristane.

Katka Koščová si prešla tým, čo opisovali v roku 2021 aj dve svetové hviezdy - Adele a Rebel Wilson. Obe boli na štandardy bulváru aj showbiznisu príliš tučné. Obe to roky počúvali, obe boli výkladnou skriňou body positivity movementu. A teraz schudli - obidve. A obe zrazu už nie sú body positive.

Miery 90-60-90

Hnevajú sa na ne ženy, ktoré nemajú miery 90-60-90. A pre tie, čo majú, stále nie sú dosť chudé. Bulvárni novinári v každom rozhovore a článku riešia len to, že schudli, ako by ich to definovalo. Adele na to povedala, že bola body positivity vtedy a je rovnako body positivity aj teraz. Je jedno koľko váži.

A ja som pozerala rozhovor a hovorila som si, že prečo sú všetci posadnutí tým, kto koľko váži? Bežne sa ma followerky v otázkach pýtajú, že koľko meriam a vážim. Príde im to ako normálna otázka. Riešia miery, riešia či sú dosť chudé.

Školskí psychológovia zatiaľ hlásia 30-percentný nárast porúch príjmu potravy - dôvody sú rôzne. Deti počas pandémie boli doma, zajedali stres, nehýbali sa a mnohé trocha pribrali. Potom sa z toho vystresovali a prešli do nezdravého kolobehu nejedenia, zvracania a neúcty k samému sebe.

Treba si ale úprimne povedať, že máme na tom podiel my všetci - naša posadnutosť dokonalým telom, vypózované fotky, ktoré neodrážajú realitu, idiotské komentáre už pri malých deťoch, to všetko určuje ako sa budeme sami cítiť vo vlastnom tele.

Sme posadnutí dokonalosťou

Katka Koščová schudla. Aj Adele schudla. Aj Rebel Wilson schudla. A niektorí zasa pribrali. Je to tak, tak to chodí. Možno by sme mohli prestať byť posadnutí dokonalosťou. Máme strie, celulitídu, pivné bruchá, aj veľké zadky. Sme plešatí alebo chlpatí, proste sme normálni ľudia. Prospeje nám to všetkým, budeme sa tu cítiť všetci príjemnejšie, ak prestaneme vytvárať nezmyselné nároky už na malé deti.

Katka popisovala, že ju šikanovali - príšerne oblečená, príšerne vyzerajúca. Ja mám celý život problém, že sa nerozumiem móde. Že nie som 90-60-90. Že bojujem sama so sebou a mnohokrát sa tiež cítim, že nespĺňam štandardy. Schudla som 20 kíl, 10 rokov dozadu som bola "bacuľka".

Golem - nazvali ma raz kamaráti môjho vtedajšieho priateľa. Bolelo to a Katku chápem, že sa odmieta o tomto baviť. Pod mojimi videami mi neustále niektorí muži píšu - či som chorá a schudla som alebo či som tehotná. Určite je tehotná, vidno to. Dookola ma niekto hodnotí a začína to byť naozaj únavné.

Na konci dňa totiž zistíte, že dokonalé telo nemá nikto. Ešte aj tie modelky, čo majú urobený nos, botox a pery, si na konci dňa na každé video dajú filter, ktorý vás prerobí na nepoznanie.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?