BRATISLAVA. Jediné špecializované pracovisko pre deti s vrodenými alebo získanými srdcovými ochoreniami na Slovensku – Detské kardiocentrum oslavuje 25. výročie svojho vzniku. Rovnako už 25 rokov pomáha tomuto zariadeniu, ale aj deťom a ich rodičom Nadácia DKC.

Počas tohto obdobia prešlo ambulanciami kardiocentra takmer štvrť milióna malých pacientov a viac ako 7500 z nich tu podstúpilo operáciu srdca. Až 75 percent prípadov, ktorými sa zaoberajú špecialisti z Detského kardiocentra, tvoria vrodené chyby srdca.

 

Prečítajte si

 

Prvá operáciá bola v roku 1992

Historicky prvá operácia sa v DKC realizovala 24. marca 1992. Po svojom vzniku zápasilo kardiocentrum s nedostatočným prístrojovým vybavením ako aj s nedostatkom finančných prostriedkov určených na vzdelávanie lekárov v oblasti detskej kardiológie. Vznik Nadácie detského kardiocentra bol impulzom na prekonanie týchto prekážok s cieľom získavať finančné prostriedky určené nielen na rozvoj kardiocentra, ale aj podporu detí z celého Slovenska, ktoré sú liečené v tomto špecializovanom zariadení. Za svoje 25-ročné fungovanie  prerozdelila Nadácia DKC viac ako 3 milióny eur. Viac ako polovica z nich slúžila na zakúpenie špičkových moderných prístrojov, bez ktorých by nebolo možné realizovať diagnostiku či náročné operácie.

Vrodené srdcové chyby postihujú takmer 0,5-0,9 % živonarodených detí. Ochorenia srdca predstavujú najčastejšiu vrodenú vývinovú chybu u detí a ich liečba je náročná, niekedy celoživotná a vždy spojená s veľkou psychickou záťažou chorých detí a ich rodiny. Na Slovensku sa ročne narodí približne 400 detí s postihnutím srdca. Detské kardiocentrum ako súčasť Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb má za cieľ poskytovať detským pacientom vysoko odbornú a bezpečnú starostlivosť  so zreteľom na dlhodobú kvalitu ich života a dosahovať trvalo porovnateľnú úroveň starostlivosti so svetovými pracoviskami.

 

  • Detské kardiocentrum je jediné špecializované pracovisko svojho druhu na Slovensku.
  • Po jeho vzniku klesla úmrtnosť na choroby srdca u detí z 15 percent na 3 percentá.
  • Ročne vykoná viac ako 300 operácií srdca a ďalších 300 katetrizácií.
  • Až 10-tisíc pacientov navštívi ročne ambulancie v DKC.
  • V DKC pracuje 160 zdravotníckych pracovníkov.
  • DKC má 4 oddelenia a 40 lôžok pre detských pacientov.
  • Prvá operácia – defekt predsieňového septa prebehla 24. 3. 1992.
  • Nadácia prerozdelila za 25 rokov 3 milióny eur - najviac financií putovalo na nákup prístrojov.

 

„S pribúdajúcim počtom vrodených a získaných srdcových ochorení u detí bolo nevyhnutné vytvoriť špecializované pracovisko na liečbu týchto ochorení. Dnes - po 25 rokoch môžeme konštatovať, že sa nám podarilo zachrániť stovky malých pacientov, ktorí by bez špecializovanej starostlivosti a niekedy aj náročným chirurgickým výkonom svoj boj o život prehrali. V konečnom dôsledku za všetko hovoria štatistiky. Po vzniku DKC klesla na Slovensku úmrtnosť detí na choroby srdca z 15 % na 3 %,“ hovorí MUDr. Marián Hrebík MPH, námestník generálneho riaditeľa NÚSCH, a.s., zodpovedný za vedenie DKC.

 

Foto - DKC

 

Týždeň Nadácie Detského kardiocentra

Obrovskou podporou pre DKC je už 25 rokov aj jeho nadácia, ktorá pomáha najmä finančne v oblasti nákupu medicínskych prístrojov, podpory zvyšovania odbornosti lekárov a sestier, a to aj na medzinárodnej úrovni. Taktiež sa usiluje o zlepšovanie podmienok v nemocnici nielen pre detských pacientov ale aj ich rodičov.

„Samozrejme, našou prioritou je najmä technicky dovybaviť Detské kardiocentrum modernými prístrojmi, a preto viac ako 50 % z celkovej doteraz prerozdelenej čiastky 3 mil. eur smerovala práve sem. Získané financie však využívame aj na, pre mnohých až príliš základné veci, ako je nákup nábytku do izieb pre rodičov, nákup televízorov, obliečok, pyžamiek pre deti či dojčiacich pomôcok. Investovali sme aj do výmeny okien, podláh či iných stavebných úprav v priestoroch, ktoré si prenajímame od fakultnej nemocnice,“  hovorí Mária Kadlečíková, správkyňa Nadácie DKC a dodáva. „Detská kardiológia napreduje obrovským tempom, a ak chceme, aby naši lekári držali krok so svetovou medicínou, je nevyhnuté, aby mali prístup k špecializovanej literatúre, zúčastňovali sa zahraničných stáží, kongresov a školení a na tieto účely tiež poskytujeme z nadácie finančné prostriedky.“

 

 

Darovanie krvi a sobota v Eurovei

V súvislosti s oslavami 25. výročia pripravila Nadácia Detského kardiocentra  počnúc utorkovou tlačovou konferenciou sériu osvetových aktivít, ktorými chce priblížiť problematiku ochorení detských sŕdc širokej slovenskej verejnosti a zároveň umožní záujemcom aj osobne pomôcť.

V stredu 18. júla bude od 8.00 do 11.00 prebiehať v priestoroch bratislavského nákupného centra Eurovea v spolupráci s Národnou transfúznou službou odber krvi.  Životodarná krv od darcov bude nasmerovaná primárne na pomoc malým pacientom s kardiologickým ochorením. Vo štvrtok sa uskutoční špeciálny program pre samotných pacientov priamo v priestoroch DKC. Deťom a ich rodičom prídu svoju podporu osobne vyjadriť podporovatelia, priatelia a ambasádori Nadácie DKC.

V sobotu 21. júla zažije námestie nákupného centra Eurovea program v réžii Nadácie DKC, ktorý má za cieľ predstaviť Bratislavčanom a návštevníkom hlavného mesta prácu jediného špecializovaného zariadenia na liečbu ochorení detských srdiečok prostredníctvom zážitkových, športových a súťažných aktivít. Podujatie podporia účasťou Karmen Pál-Baláž, Katarína Hasprová, Jana Lieskovská, René Štúr, Martin Harich, Andrea Belányová a tanečníčky zo show Johnnyho Mečocha Life is perfect.. Rodiny s deťmi sú srdečne vítané v čase od 14.00 do 17.00.